Zasady doboru odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych

W dzisiejszych czasach okulary to dla wielu osób codzienność. Wady wzroku przytrafiają się często, a w związku z tym, że niekorygowane powodują dyskomfort związany nie tylko z gorszym widzeniem, ale dają też szereg innych objawów, takich jak ból głowy czy trudności z koncentracją, zakup okularów lub soczewek to w takiej sytuacji konieczność. Jak dobiera się moc szkieł korekcyjnych do wady wzroku?

Wady wzroku. Kiedy okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne to rozwiązanie niezbędne w przypadku stwierdzenia wad wzroku. Wady refrakcji, o których mowa, to niedoskonałości oka polegające na nieprawidłowym skupianiu wiązki światła, która powinna ogniskować się na siatkówce. Kiedy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, mamy do czynienia z krótkowzrocznością. Natomiast ogniskowanie wiązki za siatkówką oznacza dalekowzroczność, zwaną też nadwzrocznością. Wady refrakcji wyrażane są w jednostkach zwanych dioptrami. Do powszechnie spotykanych wad wzroku należy też astygmatyzm, którego powodem jest niewłaściwa krzywizna rogówki. Wartość tej wady, zwanej niezbornością, wyrażana jest w cylindrach. Aby móc dokładnie określić rodzaj i stopień wady wzroku, a także dobrać odpowiednią moc szkieł korekcyjnych, konieczne jest kompleksowe badanie wzroku, które oferują renomowane gabinety okulistyczne, jak np. Salony Optyczne Jerzego Kosińskiego.

Badanie komputerowe

Badanie komputerowe przeprowadzane przy pomocy autorefraktometru to obecnie podstawowy element badania ostrości wzroku. Urządzenie to analizuje ogniskowanie wiązek światła w korelacji z pomiarami układu optycznego oka, w tym stopnia krzywizny rogówki, a także soczewki. Na tej podstawie komputer automatycznie wylicza wielkość refrakcji. Warto jednak zaznaczyć, że nie należy dobierać mocy szkieł korekcyjnych jedynie na podstawie badania komputerowego, które jest niesubiektywne i nie uwzględnia indywidualnej dynamiki narządu wzroku pacjenta. Uzyskane przy pomocy refraktometru wyniki są jedynie wskazówką dla optometrysty przy przeprowadzaniu badania subiektywnego.

Badanie subiektywne

Badanie subiektywne ma na celu weryfikację wyników badania komputerowego w praktyce. Pacjent może przekonać się, czy tak dobrana korekcja umożliwia komfortowe widzenie, czy należy skorygować moc dobranych szkieł. Jest to możliwe na podstawie badania, w którym pacjent bierze czynny udział. Kolejno „przymierza” kolejne szkła o różnej mocy i sprawdza ostrość widzenia – w tym celu korzysta się z opraw próbnych lub foropteru, a także tablic okulistycznych. W przypadku krótkowzroczności badanie rozpoczyna się od najsłabszych szkieł, natomiast dalekowidze zaczynają od szkieł o większej mocy. Warunkiem wyboru odpowiedniej korekcji jest szczerość pomiędzy lekarzem a pacjentem, który powinien informować specjalistę o swoich odczuciach związanych z daną korekcją. Ważną zasadą doboru odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych jest dobór pełnej korekcji – czyli unikanie wybierania szkieł za słabych. Z drugiej strony, szkła korekcyjne nie mogą być za mocne. Uznaje się, że w przypadku krótkowzroczności optymalna jest najsłabsza soczewka zapewniająca komfort widzenia, czyli w pełni korygująca wadę, a przy krótkowzroczności na odwrót – wybiera się najmocniejszą soczewkę skupiającą. Warto pamiętać, że dobrze dobrane szkła korekcyjne to komfort widzenia, ale też brak niepożądanych objawów, takich jak ból i zawroty głowy czy rozdrażnienie.

śr. ocena 4.3 / głosów 9