logopeda

Podstawowe pomoce logopedyczne

Logopedia zajmuje się kształtowaniem właściwej mowy w okresie jej rozwoju, a także jej doskonaleniu w późniejszym okresie. Do logopedy udamy się w przypadku występowania różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Specjalista pomoże nam przejść przez prawidłowy proces nabywania określonych kompetencji oraz rozwoju sprawności językowej i komunikacyjnej. Sprawdź, jakie podstawowe pomoce logopedyczne wyróżniamy.

Podstawowe pomoce logopedyczne mają za zadanie wspomaganie logopedycznej terapii oraz zapobieganie nieprawidłowym zachowaniom językowym. Pozwolą zniwelować przyczyny problemów z wymową, a także wpłyną na ich związek z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Co niemniej ważne, odpowiednio dobrane pomoce logopedyczne zapobiegną wtórnym skutkom zaburzeń mowy. Sprawdź, co będzie przydatne.

Programy komputerowe

Podstawowe pomoce logopedyczne to pomoce, wykorzystujące najnowsze technologie i opierające się na skomplikowanych programach multimedialnych.

Ich zaletami jest atrakcyjna forma wizualna, ciekawa i atrakcyjna szata graficzna, urozmaicone zadania i wygoda użytkowania. Leczą one zaburzenia współwystępujące z problemami logopedycznymi, takimi jak zaburzenia motoryczne czy emocjonalne. Zawierają ćwiczenia polegające na przykład na utrwalaniu głoski w wyrazach.

Tego typu programy, dostępne między innymi w sklepie logopedycznym KOMLOGO, usprawniają praksję oralną, poprawiają spostrzeganie oraz przetwarzanie słuchowe, uczą wymowy w oparciu o ćwiczenia, mające na celu wspieranie dziecka w pracy nad poprawą artykulacji. Co niemniej ważne, wzbogacają słownictwo i rozwijają kompetencje językowe.

Książki

Kolejne podstawowe pomoce logopedyczne to książki. Są wykorzystywane nie tylko w gabinetach terapii dziecięcej, lecz także mogą być używane przez rodziców w domu.

Skonstruowane przez specjalistów z zakresu psychologii, logopedii i pedagogiki, znacząco wpływają na poprawę rozwoju mowy u naszych dzieci.

Warto zwrócić uwagę na książki pisane wierszem, zawierające ćwiczenia usprawniające aparat mowy i wprowadzające w świat głosek. Niektóre książki wyposażone są w lusterko, umieszczane w ramkach na odpowiednich stronach. Dziecko może zerkać do niego w trakcie wykonywania ćwiczeń i tym samym poznawać zasady poprawnej wymowy.

Karty do gry

Do podstawowych pomocy logopedycznych zaliczyć możemy także karty do gry. Znajdują się na nich wyrazy i symbole, rozwijające kompetencje językowo-słuchowe. Zostały dobrane tak, by zawierały jak najwięcej trudnych głosek. Karty nie tylko pomagają w niwelacji logopedycznych problemów, lecz także ćwiczą pamięć krótkotrwałą oraz poprawiają umiejętność sprawnego zapisywania wyrazów, a także eliminują tendencję do popełniania błędów ortograficznych.

śr. ocena 5 / głosów 1