Kiedy zalecane jest badanie rezonansem?

Nowoczesna diagnostyka stale poszerza swoje możliwości i pozwala wykrywać nawet niewielkie zmiany na wczesnym etapie rozwoju. Do precyzyjnych i bezpiecznych metod diagnostycznych należy rezonans magnetyczny. Na czym polega i w jakich sytuacjach lekarz zleca to badanie? Oto wszystko, co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym, jego zasadzie działania, możliwościach i zastosowaniach.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny zalicza się do technik tomograficznych i stanowi jedno z podstawowych badań diagnostyki obrazowej. Podstawy tej metody przedstawia specjalista z Pracowni Rezonansu Magnetycznego Bonus – Diagnosta:

W tym badaniu wykorzystuje się zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Opiera się ono na tym, że jądra atomowe, które znajdują się w polu magnetycznym, zaczynają drgać w określony sposób. Gdy pole magnetyczne się zmienia, można zaobserwować też zmianę ruchu jąder atomowych, co da się przedstawić w formie graficznej. W medycynie wykorzystuje się urządzenia oddziałujące na protony atomów wodoru. Współtworzy on wraz z tlenem wodę w naszym ciele, więc jest go naprawdę dużo. To pomaga uzyskać precyzję obrazowania.

Rezonans magnetyczny jest dla pacjenta zupełnie nieinwazyjny i bezbolesny. Niektórzy doświadczają dyskomfortu związanego z niewielkimi rozmiarami kabiny oraz dźwiękiem wydawanym przez maszynę. Podczas badania pacjent leży w cylindrycznej komorze. Wokół niego, w obudowie sprzętu, poruszają się duże i silne magnesy. Dlatego przed badaniem należy pozbyć się wszelkich metalowych ozdób z ciała. Niedogodnością może być też pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy czas (od 30 do 90 minut w zależności od rodzaju badania).

 W jakich sytuacjach zaleca się badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny daje szczegółowy obraz wnętrza ciała i w odróżnieniu od promieniowania Roentgena pozwala przyjrzeć się uważnie także tkankom miękkim. Wykrywa zmiany o rozmiarze kilku milimetrów, co jest bardzo ważne we wczesnym leczeniu nowotworów.

Najczęściej rezonans magnetyczny służy do badania mózgu. Może wykryć: zmiany wrodzone, guzy, tętniaki, zaniki tkanki, zmiany w jej strukturze, obecność ciał obcych (np. pasożytów), a także stany zapalne i nieprawidłowości związane z układem krwionośnym. Drugim często wykonywanym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Ponieważ badanie wykrywa wiele zmian w każdej części ciała, jest mnóstwo okoliczności, w których lekarz może je zlecić. Należy wymienić m.in.:

  • bóle głowy o niejasnych przyczynach,
  • bóle kręgosłupa czy stawów, problemy z poruszaniem się,
  • podejrzenie choroby neurologicznej (demencja, choroba Alzheimera),
  • podejrzenie stwardnienia rozsianego,
  • zaburzenia ruchu, mowy albo pamięci o niejasnym pochodzeniu,
  • urazy głowy,
  • podejrzenie niedokrwienia mózgu, udar.
śr. ocena 5 / głosów 1