Wyrywacze do chwastów – jak działają?

Chwasty potrafią zrujnować uprawy i znacznie spowolnić wzrost roślin jadalnych i ozdobnych, zabierając im światło słoneczne oraz substancje odżywcze z gleby. Dlatego rolnicy i właściciele ogrodów walczą z chwastami. To walka nierówna, ale z pomocą przychodzą wyrywacze do chwastów. Jak działa to narzędzie ogrodnicze i jakie są zalety jego stosowania?

Metody walki z chwastami

Jest kilka metod walki z chwastami. Można stosować opryski, jednak nie są one obojętne ani dla gatunków uprawnych, ani dla naszego zdrowia, ani dla pożytecznych pszczół zasiedlających ogrody i zapylających rośliny.

Można wycinać chwasty, jednak jeśli nie usuniemy ich korzeni, ich szybkie odrastanie jest pewne. Możemy też pielić chwasty przy użyciu gracy, łatwo jednak o naruszenie korzeni roślin, które chcemy widzieć w swoim ogrodzie. Ponadto ta metoda jest powolna i męcząca.

Można wreszcie wyrywać chwasty ręcznie, ale metoda ta jest mało efektywna, bo gatunki te cechują się rozbudowanymi systemami korzeniowymi, więc próba wyciągnięcia chwastu z ziemi kończy się tym, że w rękach zostają nam jedynie liście i łodygi. Korzenie niewzruszone pozostają w glebie i mogą znów bez przeszkód rosnąć.

Alternatywą jest używanie wyrywaczy do chwastów. Są to narzędzia skonstruowane tak, aby usuwać chwasty wraz z korzeniami przy jak najmniejszym wysiłku.

Budowa wyrywaczy do chwastów

Wyrywacz do chwastów składa się z trzonka i zębów – mówi specjalista ze sklepu online Dom-Ogród-Hobby.pl. – Trzonek ma regulowaną długość, więc jest odpowiedni zarówno dla niskich, jak i wysokich osób. Cztery zęby wbijane w ziemię mocno zaciskają się na korzeniach chwastu. Wystarczy pociągnąć, aby wyrwać go w całości. Następnie zęby są luzowane, a chwast uwalniany w wybranym przez ogrodnika miejscu.

Materiały użyte do wykonania wyrywacza do chwastów zapewniają długą żywotność i wygodną pracę. Teleskopowy wyrywacz FISKARS jest z aluminium i poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym. Pazury zrobione są z wysokowęglowej stali odpornej na korozję. Długość jest regulowana i wynosi od 99 cm do 119 cm. Dzięki temu każdy, niezależnie od wzrostu, może pracować w ogrodzie bez nadwyrężania pleców, w bardzo wygodnej postawie. Sprzyja temu także niewielki ciężar narzędzia – waży ono nieco ponad kilogram.

Zalety korzystania z wyrywacza do chwastów

Wyrywacz do chwastów umożliwia szybką i precyzyjną pracę. Korzenie uprawianych roślin nie są naruszane. Ogrodnik wykonuje minimum ruchów i może pozostawać w pozycji wyprostowanej.

Wyrywacz pozwala na prowadzenie całkowicie ekologicznej uprawy przez rezygnację z preparatów chemicznych wyniszczających chwasty. To proste urządzenie może być stosowane przez osoby, które nie mogą długo pozostawać schylone. Sprzyja zdrowiu pleców i sprawia, że prace ogrodowe stają się prawdziwą przyjemnością – tak jak powinny.

śr. ocena 5 / głosów 5