Rozprężalnia, czyli plac treningowy – co warto wiedzieć

Rozprężalnia to nic innego jak plac treningowy dla koni. Zwierzęta ćwiczą się na nim m.in. przed zawodami jeździeckimi w skokach przez przeszkody. Co ciekawe, niekiedy wydarzenia, które rozgrywają się na rozprężalni są o wiele bardziej efektowne niż to co dzieje się na arenie głównej. Co jeszcze warto wiedzieć o rozprężalni? Jak wygląda i jak się z niej korzysta?

Gdzie znajdziemy dobrą rozprężalnię?

Rozprężalnię znajdziemy przykładowo w klubie jeździeckim Salio. Jest to miejsce, gdzie można potrenować z końmi skoki przez przeszkody i nie tylko. To właśnie tam przeprowadzana jest też rozgrzewka przed zawodami. Na rozprężalni przygotowują się przy tym jednocześnie różni zawodnicy na różnych koniach, o zróżnicowanym wieku czy temperamencie. Trzeba jednak wówczas mocno uważać.  Niekiedy błąd popełniony na rozprężalni może kosztować sporo podczas samych zawodów. Ponadto warto pamiętać, że z rozprężalni na główną arenę zawodów powinny trafiać tylko konie odpowiednio do tego przygotowane.

Czy można przeprowadzić na niej trening?

Rozprężalnia z założenia jest miejscem rozgrzewki konia i zawodnika przed startem. Na pewno nie należy tam przeprowadzać pełnego treningu konia czy jeźdźca. Oddanie w ostatniej chwili przed zawodami kilkudziesięciu skoków dobrym pomysłem wcale nie jest. Lepiej wykonać ich mniej, ale za to dobrych i dokładnych. Chociaż zdarzają się konie, które są leniwe lub potrzebują nieco dłuższej rozgrzewki. Wówczas warto poruszać się na nich nieco z boku, poza miejscem przeznaczonym na skoki. Na rozprężalni z założenia poszczególni zawodnicy powinni sobie pomagać, np. ustawiając wspólnie przeszkody na określonej wysokości. Jak w każdym innym sporcie, obowiązuje tu konkurencja, ale w zdrowej, dżentelmeńskiej formie.

Jak przebiega rozgrzewka

Przed przystąpieniem do wykonywania skoków na przeszkodach treningowych konia trzeba odpowiednio rozgrzać, tak samo jak na każdym innym treningu. Rozpoczyna się od stępu, przez kłus aż do galopu. Wówczas mięśnie i ścięgna zwierzęcia są już rozgrzane i elastyczne. Całość rozgrzewki na rozjeżdżalni nie powinna zając więcej niż 15-20 minut. Dobrze jest przy tym pamiętać o ćwiczeniach rozluźniających. Kilka skoków warto wykonać na koniec, na 5-6 startów do rozpoczęcia biegu. Przy tym pierwszy skok powinien odbywać się przez raczej niewielką przeszkodę. Może być to klasyczna koperta czy niska stacjonata. W przypadku niektórych koni można pokusić się na pokonanie przeszkody w galopie. O tym każdorazowo powinien decydować jednak trener.

śr. ocena 5 / głosów 5