Czym są studnie głębinowe i studnie depresyjne?
Studnie, przez wiele osób uznawane za relikt przeszłości, wciąż niezawodnie sprawdzają się w różnych wymagających sytuacjach. Obecnie najczęściej mówi się o studniach głębinowych i depresyjnych. Co różni oba rodzaje od siebie? Wyjaśniamy mechanizmy działania dwóch typów studni i tłumaczymy, co wyróżnia każdy z nich. Podpowiadamy też, jaki inny aspekt jest pomocny przy podziale studni na różne podtypy.
Studnie głębinowe wykorzystujące pompy
Studnie głębinowe, jak wskazuje ich nazwa, są przeznaczone do czerpania wody z wywiercanych ujęć głębinowych. Tym samym pozwalają uzyskać wodę, która wyróżnia się dużą czystością.
Podstawą działania studni głębinowych są pompy. To one stanowią również główną część kosztów związanych z zamówieniem i montażem studni. Są niezbędne, ponieważ studnie tego typu zazwyczaj mają głębokość ponad 10 metrów, a przy odległości do powierzchni przekraczającej 8 metrów zassanie wody bez użycia specjalnej pompy tłoczącej jest niemożliwe.
Studnie głębinowe często określane są również jako wiercone lub rurowe. Pierwsze określenie pochodzi od nazwy przyrządu wykorzystywanego do wykopania studni, jakim jest wiertnica. Drugie nawiązuje do sposobu działania studni opartego na zastosowaniu dwóch rur – osłonowej oraz filtracyjnej. Rura osłonowa zakończona jest obejmą nośną, w której znajdują się także przyłącza wodne i zawór odcinający.
Studnie depresyjne
Ten rodzaj studni wykorzystuje się do obniżenia zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, który mógłby uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych. W ten sposób możliwe jest osuszenie terenu do takiego stopnia, aby inwestycja mogła być dalej bezpiecznie realizowana. Studnie depresyjne są stosowane przy odwadnianiu głębokich wykopów oraz wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba obniżenia naporu hydrostatycznego na dno wykopu.
Specjalista z firmy KANSYN dodaje: Studnie depresyjne znajdują również zastosowanie przy odwadnianiu obiektów budowlanych. W takich przypadkach studnię umieszcza się wokół obiektu potrzebującego odwodnienia w taki sposób, aby wytworzone leje depresyjne zachodziły na siebie.
Inne rodzaje studni
Studnie można również dzielić w inny sposób, uwzględniając nie sposób budowy, lecz różny zakres przeznaczenia urządzenia. Mówi się wtedy o trzech głównych typach studni:
- eksploatacyjnych, czyli montowanych do poboru wody w celach pitnych i gospodarczych,
- inżynierskich, wśród których wyróżnia się między innymi studnie fundamentowe i odwodnieniowe,
- obserwacyjnych, czyli takich, które są budowane w celach badawczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana