Charakterystyka prętów z brązu

Pręty z brązu znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Tak jak inne elementy wykonywane z tego stopu, wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, przemyśle produkcyjnym czy przy budowie maszyn. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce stopów brązowych, właściwościom technicznym wykonywanych z nich elementów oraz możliwościom ich praktycznego wykorzystania.

Charakterystyka brązu

– Brązami nazywamy stopy miedzi z cyną bądź innymi metalami czy pierwiastkami, w których zawartość miedzi waha się w granicach 80-90% – mówi ekspert z firmy El-Decor. Aby dany stop zaliczał się do grupy brązów, musi on spełniać wymagania normy PN-xx/H-87050.

Do najważniejszych cech brązów zaliczamy bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie możliwość łatwej obróbki. Wysokostopowe brązy można także z powodzeniem poddawać hartowaniu. Stopy miedzi charakteryzują się też dobrymi właściwościami przeciwciernymi, są ponadto odporne na korozję i oddziaływanie kwasów oraz wysokich temperatur.

Wszystko to sprawia, że pręty brązowe i inne wyroby hutnicze z tego metalu (rury, blachy, taśmy) sprawdzają się doskonale w rozmaitych zastosowaniach, również w niesprzyjających warunkach i agresywnym środowisku.

Co się kryje w pręcie z brązu?

W handlu pręty z brązu kategoryzowane są na poszczególne gatunki. Wśród najpopularniejszych gatunków brązu wykorzystywanego do produkcji prętów należy wymienić B101 (brąz cynowo-fosforowy), BA1032 (brąz aluminiowy) oraz RG7. Tak wyglądają polskie oznaczenia gatunków brązu.

Nieco bardziej czytelna jest natomiast klasyfikacja niemiecka, w której najpierw wymienia się symbol pierwiastka, a następnie procentową zawartość cyny, zaś w przypadku brązów wieloskładnikowych – symbol najważniejszego dodatku. I tak, wymienione wyżej brązy odlewnicze określane są kolejno gatunkami CuSn10P, CuAl10Fe3Mn2 i CuSn7Zn4Pb7.

Gdzie wykorzystuje się pręty z brązu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysoka odporność wyrobów hutniczych z brązu, w połączeniu z szerokimi możliwościami obróbki (wiercenie, toczenie, gwintowanie, cięcie, spawanie, śrutowanie itd.) pozwala na ich bardzo różnorodne wykorzystanie. Pręty z tego stopu stosuje się do tworzenia m.in. części maszyn narażonych na bardzo duże obciążenia i kontakt z wodą oraz substancjami chemicznymi.

Pręty z brązu stosowane są także do budowy armatury okrętowej oraz rozmaitych elementów narażonych na ścieranie, będące wynikiem niedostatecznego smarowania. Wyroby odlewnicze z brązu stanowią też świetny surowiec do produkcji osprzętu pojazdów oraz urządzeń na potrzeby branży chemicznej i petrochemii.

śr. ocena 5 / głosów 1