Mikroskop i jego wykorzystanie w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na uratowanie zęba, którego w przeciwnym razie należałoby usunąć (wtedy jedyną możliwością jest wstawienie implantu, co jest kosztownym, ale zasadnym postępowaniem). Aby jednak uchronić ząb i przeprowadzić zabieg z większą dokładnością, nowoczesne gabinety stomatologiczne przeprowadzają leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu. Dowiedz się, jakie zalety ma taka procedura i w jakich konkretnie czynnościach mikroskop znajduje zastosowanie.

Jak wygląda leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu?

Leczenie kanałowe to zabieg wymagający niezwykłej precyzji. Stomatolog musi dokładnie oczyścić system kanałowy, dlatego też powiększenie leczonego zęba jest istotnym ułatwieniem. Mikroskop umożliwia specjaliście uzyskanie dokładnego obrazu komory zębowej, w tym szczególnie kanałów korzeniowych, które bez urządzenia są mało widoczne. Dlatego też leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala osiągnąć większe sukcesy niż leczenie tradycyjną metodą. Dentysta zaleca je najczęściej w przypadku leczenia m.in. zębów trzonowych, zębów po urazach, a także gdy konieczne jest usunięcie złamanych narzędzi, udrażniania zakrzywionych kanałów itp.

Do jakich konkretnie czynności używany jest mikroskop podczas leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nowoczesnym i popularnym zabiegiem, gdyż pozwala nie tylko na precyzję i większe powodzenie zabiegu, ale także umożliwia wykonanie czynności, które bez urządzenia nie są możliwe.

Mikroskop umożliwia dentyście w odnalezieniu nawet najbardziej zawiłych kanałów, w tym także tych cienkich, zwężonych i o nietypowej budowie. Dodatkowo, pozwala na ich skuteczne opracowanie – podkreśla specjalista ze Studia Stomatologii Rodzinnej „Skrzat” z Krakowa.

Ponadto, leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia m.in. usunięcie materiału z kanału podczas powtórnego leczenia, wykrycie i zamykanie perforacji, resekcję, leczenie zmian zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia oraz leczenie resorpcji.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Zabieg leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu jest korzystny nie tylko dla specjalisty, który go przeprowadza. Większa precyzja przekłada się na krótszy czas leczenia. Ponadto, dzięki powiększeniu obrazu i tym samym większej dokładności przeprowadzanego zabiegu, pacjent ma pewność, że kanał będzie szczelny. Dodatkowo, dzięki temu, że czas leczenia jest skrócony, zmniejsza się również ryzyko infekcji.

śr. ocena 5 / głosów 5