Kiedy skorzystać z pomocy ortodonty?

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu oraz o zdrowych i prostych zębach. Problemy z zębami to częsta dolegliwość, z którą poradzić sobie możemy z pomocą dentysty lub ortodonty. Choroby ortodontyczne mogą mieć bardzo poważne skutki, dlatego istotne jest, aby ich nie bagatelizować. Dowiedzmy się, czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Ortodonta i leczenie ortodontyczne

Ortodonta to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszystkich wad zębowych i zgryzowych. Dba o właściwy zgryz pacjenta oraz estetykę jego uśmiechu.

Leczenie ortodontyczne pozwala zlikwidować nieprawidłowości w uzębieniu i wyleczyć wady zgryzu. Zapobiega ono schorzeniom przyzębia oraz wpływa na poprawę wymowy. Indywidualnie opracowywane plany leczenia służą osiąganiu szybkich i trwałych rezultatów, które poprawiają samoocenę i dodają pewności siebie – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem stomatologiem z kliniki Codzienna Stomatologia i Kosmetologia w Mysłowicach.

Ortodonta może zalecić pacjentowi noszenie ruchomego lub stałego aparatu ortodontycznego, dzięki któremu nasze wady zgryzu zostaną skorygowane. Leczenie ortodontyczne bywa również ważne przez wzgląd na przygotowanie do leczenia protetycznego lub związanego ze wstawieniem implantów. Proste i równe zęby zwiększają pewność siebie i stanowią wizytówkę człowieka, dlatego warto korzystać regularnie z pomocy dentysty oraz ortodonty.

Wizyta u ortodonty a wady zgryzu

Wady zgryzu i nierówne uzębienie to powszechne powody wizyt w gabinetach ortodontycznych. Lekarz stomatolog w celu wyleczenia tych wad może podjąć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego. Większość pacjentów wybiera modele standardowe z kolorowymi gumkami, jednak są osoby, które wstydzą się chodzić w aparatach na zęby, dlatego mają oni możliwość umieszczenia go w szczęce w sposób niewidoczny. Założenie aparatu stałego poprzedzone jest diagnostyką i opracowaniem planu leczenia. Leczenie trwa ok. 1,5 do 2 lat w zależności od wady zgryzu. W tym czasie obowiązkowe są regularne wizyty u ortodonty, który sprawdza postępy i koryguje błędy. Pamiętajmy, że jeżeli wada nie zostanie skorygowana w odpowiednim momencie, w przyszłości może się pogłębiać i będzie o wiele trudniejsza do wyleczenia. Jeżeli zauważamy, że z naszymi zębami nie jest najlepiej, wówczas możemy zasięgnąć opinii, np. ortodonty w Mysłowicach, który oferuje swoim pacjentom profesjonalną pomoc stomatologiczną, szczególnie w ortodoncji. Wizyta u ortodonty pozwala uniknąć przykrych następstw i nieprawidłowości w ustawieniu zębów, dlatego warto w każdym wieku skorzystać z konsultacji ortodontycznej.

śr. ocena 5 / głosów 6