respirator-w-domu

Jak wybrać respirator do stosowania w domu?

W sytuacji, gdy chory nie podejmuje własnego oddechu lub wymaga on wspomagania, stosowana jest wentylacja mechaniczna z wykorzystaniem respiratora. Przez wiele lat wentylację mechaniczną stosowano wyłącznie w warunkach szpitalnych, głównie na Oddziałach Intensywnej Terapii. Obecnie takie leczenie jest możliwe i praktykowane również w domu pacjenta.

Olbrzymi postęp techniczny, którego jesteśmy świadkami od kilkudziesięciu lat, nie ominął również sprzętu medycznego. Zmniejszenie rozmiarów respiratorów i uproszczenie ich obsługi pozwoliło na stosowanie wentylacji mechanicznej w warunkach domowych – mówi ekspert z firmy Medseven.

Niektórzy chorzy, u których nie występuje uszkodzenie płuc, a przyczyną niewydolności oddechowej jest osłabienie mięśni oddechowych, mogą przechodzić rehabilitację w domu. Takie rozwiązanie znacznie podnosi komfort pacjenta i ułatwia rodzinie opiekę nad nim. Oczywiście, do prowadzenia respiratoroterapii domowej wymagany jest profesjonalny sprzęt medyczny.

Sprzęt niezbędny w wentylacji domowej

Decydując się na opiekę domową nad osobą cierpiącą z powodu niewydolności oddechowej, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt medyczny. Podstawą jest oczywiście respirator, dodatkowo potrzebny będzie pulsoksymetr, ssak oraz koncentrator tlenu. Dodatkowe wyposażenie stanowią maski (w przypadku wentylacji inwazyjnej – rurki tracheostomijne), filtry oddechowe, cewniki, łączniki, obwody i materiały opatrunkowe.

Jaki respirator do domu wybrać?

Respirator przeznaczony do wentylacji domowej musi odpowiadać warunkom, w jakich będzie użytkowany i umożliwiać prostą obsługę osobom, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Ze względu na brak stałej obecności personelu medycznego przy chorym, respirator domowy musi cechować się też niezawodnością.

Szukając respiratora do stosowania w domu należy zwracać uwagę na te urządzenia, które pozwolą na długotrwałą wentylację w kilku trybach. Respirator powinien być wyposażony w podstawowe alarmy, które będą sygnalizowały niebezpieczne sytuacje, takie jak np. przesadny wzrost ciśnienia w układzie oddechowym czy zanik zasilania sieciowego aparatu.

Każdy respirator do użytku domowego musi posiadać mechaniczną lub programową blokadę parametrów wentylacji, które ustawia personel medyczny, a których przypadkowa zmiana mogłaby być niebezpieczna dla pacjenta.

Respiratory do wentylacji domowej mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu mogą być urządzeniami mobilnymi. Kompaktowa konstrukcja pozwala także na ograniczenie hałasu, w związku z czym pracy respiratora towarzyszy jedynie dyskretny szum.

Niezwykle istotną kwestią jest zasilanie respiratora. Wszystkie urządzenia medyczne używane w domu pacjenta powinny posiadać dwa źródła zasilania. Dzięki temu, w przypadku awarii zasilania sieciowego, możliwa jest dalsza praca aparatury zasilanej baterią bądź akumulatorem.

śr. ocena 5 / głosów 5