Kiedy warto się zdecydować na kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to najchętniej wybierane źródło zielonej energii w Polsce. Panele słoneczne absorbują promieniowanie UV i przekształcają je w energię cieplną, za pomocą której możemy ogrzewać wodę użytkową lub cały dom, praktycznie za darmo. Z drugiej strony inwestycja w kolektory wiąże się z dość sporym wydatkiem początkowym. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

W jakim czasie zwróci się inwestycja w kolektor?

Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody lub całego domu, jednak w naszej szerokości geograficznej należy postrzegać je przede wszystkim jako źródło ciepłej wody użytkowej – mówi ekspert z firmy MIR Energia.

Zastanówmy się, czy i kiedy warto inwestować w panele słoneczne.

Montaż kolektorów słonecznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Takie kwoty mogą odstraszać, jednak należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która się zwróci. Czas amortyzacji instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju głównego źródła ogrzewania domu i waha się w granicach od 4 do 10 lat.

Kiedy kolektory słoneczne opłacają się najbardziej?

Opłacalność inwestycji w kolektory zależy od rodzaju energii konwencjonalnej, wykorzystywanej do ogrzewania budynku oraz jej ceny. Ogniwa zdecydowanie warto montować tam, gdzie dotychczasowe ogrzewanie opiera się wyłącznie na energii elektrycznej lub wyłącznie na paliwach stałych.

W pierwszym wypadku oszczędność, jaką przynosi korzystanie z energii słonecznej, jest oczywista i wynika z druzgoczących cen prądu. Z kolei w domach ogrzewanych kotłem na paliwa stałe, komfort z posiadania kolektorów odczujemy zwłaszcza latem. Przygotowując ciepłą wodę użytkową za pomocą energii słonecznej, pozbywamy się uciążliwego obowiązku rozpalania w kotle latem. Tu warto zwrócić uwagę na ograniczoną wydajność kotłów na paliwa stałe w sytuacji, gdy korzystamy z nich wyłącznie do ogrzewania wody.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kolektory słoneczne są świetnym źródłem energii przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej. Dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na ich instalację w domach zamieszkiwanych przez wiele osób, np. w dużych rodzinach, gdzie zużycie wody jest znaczne.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwoli obniżyć koszty energii zużywanej do ogrzewania wody nawet o 60%, dlatego myśląc perspektywicznie, zdecydowanie warto brać pod uwagę możliwość takiego rozwiązania.

śr. ocena 0 / głosów 0