laser-okulistyczny

Rodzaje laserów wykorzystywanych w chirurgii okulistycznej

Lasery mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Nie inaczej jest w przypadku chirurgii okulistycznej. Lasery medyczne są w niej stosowane do usuwania zaćmy, jaskry, korygowania wad wzroku czy leczenia różnego rodzaju schorzeń siatkówki. Wykorzystanie lasera w tych przypadkach jest niezbędne ze względu na jego precyzję, sterylność oraz szybkość działania. Jakie są najczęściej stosowane w okulistyce rodzaje laserów?

Dlaczego lasery medyczne?

Lasery są stosowane w chirurgii okulistycznej mniej więcej od początku lat 80. ubiegłego wieku. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem najwyższej jakości sprzętu okulistycznego i optycznego:

Powszechnie w chirurgii okulistycznej stosuje się trzy rodzaje laserów: lasery yagowe, lasery argonowe oraz lasery excimerowe. Każdy z nich służy do wykonywania innego typu zabiegów, a dokładniej do leczenia innych odcinków oka. Dzięki ogromnej precyzji zabiegowej laserów ich możliwości są naprawdę duże i bez użycia tego typu urządzeń nie byłoby możliwe skuteczne leczenie zaćmy, korygowanie wad wzroku czy leczenie schorzeń siatkówki.

Jakie dokładnie zastosowanie mają wszystkie wymienione rodzaje laserów?

Lasery yagowe

Tego typu lasery są wykorzystywane do leczenia chorób i schorzeń przedniego odcinka oka, przede wszystkim do operacyjnego leczenia zaćmy oraz jaskry. W przypadku leczenia zaćmy laser pełni rolę noża chirurgicznego, którym chirurg usuwa zniszczoną soczewkę oka, jednocześnie pozostawiając nieruszoną torbę soczewki. Dzięki temu w to miejsce można potem wszczepić sztuczną soczewkę oka. Z kolei w przypadku operacji leczenia jaskry, laser yagowy jest stosowany do złagodzenia jej objawów. Przy użyciu lasera poprawia się odpływ cieczy z oka, umożliwiając tym samym widzenie.

Lasery argonowe

Lasery argonowe są stosowane do leczenia schorzeń tylnego odcinka oka. Tzw. lasery zielone wykorzystuje się więc do leczenia chorób siatkówki oka. Promień lasera służy do leczenia miejscowych stanów zapalnych w nabłonku barwnikowym siatkówki. Po wykonaniu zabiegu i rozpoczęciu procesu leczenia w miejsce stanów zapalnych powstają blizny, które łączą z sobą brzegi siatkówki i zapobiegają jej odwarstwieniu. Lasery argonowe stosuje się także np. w leczeniu retinopatii cukrzycowej, która jest niezwykle częstym powikłaniem u cukrzyków.

Lasery excimerowe

Ostatnim rodzajem laserów w chirurgii okulistycznej są lasery excimerowe. Tego typu lasery są stosowane do wykonywania zabiegów na rogówce oka, czyli przede wszystkim do wykonywania laserowej korekcji wad wzroku. Przy użyciu laserów excimerowych można usunąć zarówno krótko- i dalekowzroczność, jak i astygmatyzm.

śr. ocena 5 / głosów 5