Jak przygotować plik do wydruku?

Decydując się na zlecenie wydruku w drukarni, należy oczywiście zadbać o odpowiednie przygotowanie plików do druku. Dobrze przygotowany plik uwzględnia nie tylko oczekiwania projektanta czy klienta. Trzeba bowiem dodatkowo zadbać o wszystkie parametry odnosząc się do wybranej technologii druku. Dlatego na samym początku warto sprawdzić z jakich maszyn dana drukarnia korzysta.

Format pliku

Kluczowe znaczenie ma format, w którym plik do druku ma być zapisany. Z uwagi na różne wersje oprogramowania graficznego wykorzystywanego przez drukarnię i grafika, zapisanie pliku w odpowiednim formacie pozwala uniknąć błędów na kolejnych etapach. Często drukarnie wymagają zapisania pliku w formacie PDF. Pozwala on bowiem na zapis grafiki wektorowej. Sprawdza się to wówczas, gdy projekt drukowany będzie w kilku rozmiarach. Zmiana rozmiaru grafiki nie wpływa na jej jakość. Ponadto drukarnie akceptują formaty JPG i TIFF. Pierwszy umożliwia dużą kompresję plików graficznych. Z kolei forma TIFF służy do zapisu grafiki rastrowej.

Spady i marginesy

Podczas projektowania trzeba też pamiętać o odpowiednim ustawieniu spadów i marginesów. W różnych drukarniach mogą być wymagane różne wielkości spadów – przykładowo w drukarni AA Print wymagane są spady około 3 mm zapasu projektowanej grafiki, co jest pewną średnią (2 mm może okazać się zbyt małym spadem, a 5 mm za dużym). Ulotki czy wizytówki drukowane są i cięte masowo. W czasie nacisku noża na warstwę arkuszy może dojść do niewielkiego przesunięcia linii cięcia. Jednak dzięki pozostawieniu zapasu można uniknąć sytuacji, gdzie wydruk będzie mało estetyczny. Poza spadami warto ustawić także marginesy bezpieczeństwa. To około 5 mm odstępu między ważnymi elementami graficznymi a ramką projektu. Wówczas nawet przesunięcie ostrza gilotyny nie wpływa na treść projektu.

CMYK czy RGB?

Kluczowe znaczenie na jakość wydruku ma zastosowanie odpowiedniej przestrzeni barwnej. Do wyboru w zależności od technologii druku są CMYK i RGB. Pierwsza przestrzeń wykorzystywana jest w druku offsetowym, laserowym, cyfrowym, solwentowym oraz lateksowym. Przestrzeń RGB z kolei stosuje się w druku pigmentowych oraz na fotolabach w czasie wywoływania zdjęć. Warto pamiętać przy tym o różnicach kolorystycznych między CMYK i RGB. Dodatkowo zmiana pliku z RGB na CMYK prowadzić może do mniejszego nasycenia barw czy ich wyblaknięcia. Dlatego też na samym początku pracy nad plikiem trzeba wybrać odpowiednią przestrzeń barwną. Ostatnim istotnym parametrem jest rozdzielczość. Na ogół jest to 300 ppi.

śr. ocena 5 / głosów 5