ogrzewanie-nadmuchowe

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe to rodzaj systemu grzewczego, już od lat stosowanego w Ameryce. Tam służy ogrzewaniu domów jednorodzinnych – czy u nas także jest to popularne rozwiązanie? Dowiedz się, jakie są zalety ogrzewania nadmuchowego i w jaki sposób działa ten system, a na pewno szybko się do niego przekonasz.

Ogrzewanie nadmuchowe – podstawowe informacje

Ogrzewanie nadmuchowe to jeszcze nie dość mocno rozpowszechniona w Polsce metoda zapewniania ciepła w domach. W naszym kraju nada cały czas najczęściej montuje się instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami. A można w inny sposób zapewnić sobie komfort życia we własnym domu.

Rozwiązaniem jest właśnie ogrzewanie nadmuchowe, które poza skutecznym zapewnianiem ciepła, gwarantuje także wentylację, filtrację oraz nawilżanie powietrza. W jaki sposób działa ten system grzewczy?

Działanie ogrzewania nadmuchowego

W systemie ogrzewania nadmuchowego głównym medium, które transportuje ciepło jest powietrze. Do jego rozprowadzania służą kanały wentylacyjne, jakie umieszcza się w suficie lud podłodze. Jak to dokładnie działa? Zanim powietrze znajdzie się w piecu nadmuchowym (można zdecydować się na piec gazowy, olejowy, elektryczny albo pompy ciepła powietrze-powietrze), przechodzi przez czerpnię oraz filtr włókninowy, służący wyłapywaniu zanieczyszczeń. Do podgrzania powietrza dochodzi w wymienniku pieca i jest ono rozprowadzane wspomnianymi już kanałami wentylacyjnymi, które są zakończone kratkami nadmuchowymi z przepustnicami. Jeśli kanały wentylacyjne są zakładane w podłodze, na nieużytkowych poddaszach albo nad sufitami podwieszanymi – wówczas  układa się je poziomo, a jeżeli w kanałach instalacyjnych – należy układać je pionowo.

Warto dodać, że przewody nowoczesnych instalacji są wykonane z pianki poliuretanowej albo waty szklanej pokrytej folią aluminiową – mówi nasz ekspert z firmy JLM Sp. z o.o. z Rzeszowa.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Dlaczego warto zdecydować się na system ogrzewania nadmuchowego? Wiąże się z nim wiele zalet, które powinny nas przekonać do montażu takiego ogrzewania:

  • to najbardziej efektywny system przekazywania ciepła do otoczenia, który skraca czas ogrzewania budynku do kilkunastu minut,
  • poza ocieplaniem budynku, służy nawilżaniu powietrza, oczyszczaniu go z zanieczyszczeń i schładzania, co ma szczególne znaczenie w trakcie upalnego lata,
  • żaden z elementów tego systemu nie ulega korozji ani nie jest narażony odkładanie kamienia, przecieki czy zamarzanie,
  • to sprawny system, który efektywnie i równomiernie rozprowadza ciepło, a jednocześnie jest trwały i bezawaryjny oraz ma estetyczny wygląd.
śr. ocena 5 / głosów 5