pastuch

Czym charakteryzują się ogrodzenia elektryczne dla bydła?

Ogrodzenia elektryczne to podstawowy element wyposażenia współczesnych pastwisk. Popularny pastuch skutecznie wygradza obszar wypasu bydła, trzody chlewnej, owiec czy koni, gwarantując bezproblemowy przebieg hodowli. Dlaczego warto stosować ogrodzenia z impulsem elektrycznym? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Zapraszamy do lektury.

Funkcje ogrodzeń elektrycznych

Elektryczne pastuchy pełnią dwojaką funkcję. Po pierwsze, zapobiegają przedostawaniu się zwierząt poza wyznaczony obszar poruszania. Emitowany impuls elektryczny skutecznie odstrasza bydło oraz pełni wobec niego funkcję dyscyplinującą (ma to znaczenie szczególnie w przypadku silnych i agresywnych okazów, na przykład byków). Po drugie, instalacja ogrodzeniowa zapobiega penetracji obszaru pastwiska przez dziką zwierzynę, która mogłaby wywołać nieodwracalne spustoszenia w hodowli. Krótko mówiąc, ogrodzenie elektryczne zapewnia kompleksową ochronę od wewnątrz, jak również od strony zewnętrznej.

Podstawowe elementy pastucha

Profesjonalne ogrodzenie elektryczne składa się z kilku istotnych elementów. Należą do nich przede wszystkim: elektryzator (aparat wywołujący czasowe elektryzowanie przewodów ogrodzeniowych), przewody ogrodzeniowe (druty nieizolowane bądź sploty drutów z linkami), izolatory (wykonywane z materiałów nieprzewodzących prądu; służące do mocowania przewodów ogrodzeniowych), uchwyty izolacyjne, słupki wsporcze oraz tabliczki z treściami ostrzegawczo-informacyjnymi. Trzeba też pamiętać o elementach pomocniczych, w skład których wchodzą między innymi zaciski i szpule do przewodów ogrodzeniowych czy przewody łączeniowe elektryzatora z uziomem roboczym i ogrodzeniem elektrycznym.

Planowanie montażu ogrodzenia

Montaż ogrodzenia jest planowany indywidualnie. Ogromne znaczenie dla instalacji mają takie czynniki jak ukształtowanie terenu, obszar pastwiska czy typ hodowanej zwierzyny. Innego traktowania wymaga bydło mleczne, a innego zwierzęta przeznaczone na ubój. Należy też pamiętać o bezpieczeństwie osób przebywających w obrębie ogrodzenia. Z tego względu proces montażu powinien przebiegać zgodnie z normami i przepisami. Jak zyskać pewność, że ogrodzenie zostało wykonane należycie? Najlepiej zaufać profesjonalistom z doświadczeniem w branży. Dobry przykład stanowi firma BORYS z Gniezna, produkująca i montująca ogrodzenia elektryczne dla bydła i innych zwierząt hodowlanych od 1994 roku.

śr. ocena 5 / głosów 1