kremacja-zwlok

Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok jest coraz częściej wybieranym sposobem pochówku zmarłych. Warto zauważyć, że kremacja jest oficjalnie dopuszczana przez Kościół Katolicki, toteż taki pochówek może być przeprowadzany również w środowisku jego wyznawców. Jednak wokół obrzędu spopielania ciał zmarłych wciąż istnieje wiele mitów i nieporozumień. W niniejszym tekście postaramy się wyjaśnić, na czym polegają współczesne kremacje.

Przed kremacją

Bez względu na wybrany sposób pochówku, bliscy zmarłego muszą dopełnić kilku ważnych formalności. Aby zakład pogrzebowy mógł podjęć się kremacji, konieczne jest dostarczenie jego pracownikowi kopii aktu zgonu oraz oświadczenia o identyfikacji zmarłego. Osoba zlecająca kremację musi podpisać zlecenie spopielenia ciała, a także oświadczenie o tym, że zmarły nie posiadał rozrusznika serca.

Przebieg kremacji

Przygotowanie do kremacji przebiega w identyczny sposób, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Zmarły jest ubierany do trumny i istnieje możliwość organizacji ostatniego pożegnania z czuwaniem – wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Pogrzebowego Anubis we Wrocławiu.

Trumna do kremacji musi być wykonana z materiałów, umożliwiających bezpieczne spopielenie w piecu krematoryjnym. Oznacza to, że drewniana trumna do kremacji nie może posiadać okuć, ani warstw lakieru lub farby. Dostępne są także trumny wykonane z mocnej tektury.

Znajdujące się w trumnie ciało umieszczane jest w piecu krematoryjnym. Wbrew powszechnej opinii zwłoki w piecu nie są spalane ogniem. Spopielenie ciała i trumny odbywa się pod wpływem oddziaływania bardzo gorącego powietrza (temp. 800-1200oC). Cały proces zajmuje około 2 do 3 godzin.

Po zakończeniu kremacji zwłok, prochy umieszcza się w specjalnej urnie. Wszystkie zakłady pogrzebowe, zajmujące się pochówkiem z kremacją, udostępniają szeroki wybór różnych modeli urn, które bliscy mogą wybrać jeszcze przed spopieleniem ciała.

Zamknięte w urnie prochy zmarłego są przekazywane bliskim wraz ze świadectwem kremacji. Teraz rodzina może zdecydować o dalszym sposobie postępowania z prochami. Dla osób wierzących możliwa jest organizacja tradycyjnego pogrzebu kościelnego i pochowanie urny w grobie na cmentarzu. Istnieje też możliwość umieszczenia urny w kolumbarium.

Istnieje wiele powodów, dla których rodziny decydują się na kremację ciała biskiej osoby. Niekiedy taką wolę wyrażał zmarły jeszcze przed śmiercią, w innych przypadkach spopielenie zwłok pomaga najbliższym uporać się z myślami o złożeniu członka rodziny w ziemi. Bez względu na to, dlaczego wybierasz właśnie taki sposób pochówku, dobry zakład pogrzebowy pomoże ci w sprawnej organizacji ceremonii pożegnalnych.

śr. ocena 0 / głosów 0