Używane Samochody ciężarowe i ciągniki, którą markę wybrać ?

Transport samochody to zdecydowanie najważniejsza ze wszystkich dziedzin transportu, umożliwiająca przewożenie ładunków wszelkiego rodzaju na krótkich, średnich i dalekich dystansach. W znacznej mierze realizowany jest przez różnego rodzaju pojazdy ciężarowe i ciągniki siodłowe. Dla firm specjalizujących się w tego typu przewozach istotną kwestią jest wybór najlepszych, niezawodnych pojazdów. Którą spośród wielu marek warto wybrać?

Czym powinien charakteryzować się pojazd transportowy?

Aby pojazd ciężarowy mógł zostać uznany za solidny i godny polecenia, musi charakteryzować się kilkoma konkretnymi cechami, takimi jak:

  • Dobre osiągi – wynikające przede wszystkim z jakości silnika, który powinien zapewnić odpowiednią moc do osiągania wysokich prędkości. Przy wyborze pojazdy należy zwrócić uwagę również na takie parametry jak poziom spalania.
  • Niski poziom awaryjności – każdy pojazd prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu. Ciężarówki i ciągniki, które codziennie kursują na dalekich dystansach są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju usterki i awarie, dlatego ich konstrukcja powinna minimalizować częstotliwość występowania takich sytuacji.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – odbywanie długich, intensywnych tras zwiększa prawdopodobieństwo, że pojazd weźmie udział w mniej lub bardziej groźnym wypadku. W takich sytuacjach pojazd powinien zapewnić kierowcy maksymalny bezpieczeństwo

Jaką markę wybrać?

Na rynku pojazdów ciężarowych i ciągników wyróżnić można kilku zdecydowanych liderów, takich jak DAF, Scania czy Volvo. Co prawda każda z nich posiada w swojej ofercie cały szeregi modeli, różniących się między sobą parametrami technicznymi, osiągami, wyposażeniem oraz ceną, niemniej jednak można między nimi znaleźć pewne cechy wspólne, wynikające z pochodzenia.

Każda marka ma swoją własną politykę dotyczącą produkcji, co przekłada się na ogólną charakterystykę ich pojazdów – mówi przedstawiciel firmy Nijhof Wassink, specjalizującej się w sprzedaży używanych samochodów ciężarowych i ciągników – I tak przykładowo Volvo dużą wagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa. Z kolei Renault, który jest jednym z najstarszych producentów samochodów na świecie, znany jest przede wszystkim z rozwijania technologii silników. Dlatego jego pojazdy charakteryzują się znakomitymi osiągami.

Zanim dokonamy wyboru samochodu ciężarowego warto zwrócić uwagę na to, jakie wartości są wpisane w jego markę. Jeśli decydujemy się na pojazdy używane powinniśmy ponadto pamiętać o kwestii rocznika. Roczniki stosunkowo młode, np. 2015 lub 2016, są co prawda droższe, jednak w wielu wypadkach wciąż objęte gwarancją producenta i najmniej awaryjne.

śr. ocena 5 / głosów 4