Zawieszki do obrazów. Przegląd rozwiązań

Niezwykle rzadko można spotkać wnętrze, którego ściany są puste. Nastała era dekoracji zarówno domu, jak i biura. Dzisiaj każdy chce czymś zapełnić ściany. Bardzo często dekorujemy wnętrze za pomocą zdjęć, plakatów oraz obrazów. Wszystkie te elementy dekoracyjne zazwyczaj wyeksponowane są w odpowiednich ramach, te z kolei są mocowane do ścian za pomocą zawieszek.

Rodzaje ram.

Każdy obraz, plakat czy zdjęcie wymaga umieszczenia w ramie. Ramy służą do podkreślenia piękna dzieła oraz do właściwego jego wyeksponowania. W związku z tym nie mogą być zbyt dekoracyjne, by nie przyćmić obrazu. Poza tym warto zadbać, by ramy dobrze komponowały się z wnętrzem, w którym będą wisiały. Ważny jest zatem również wybór materiału, z którego są wykonane oraz ich koloru. Najczęściej spotykane ramy wykonane są z drewna lub aluminium. Szerokość listew, jakie są dostępne, wynosi zazwyczaj od 1,5 centymetra do 12 centymetrów. Mogą one być gładkie lub zdobione, a nawet ręcznie rzeźbione. Niektórzy wybierają ramy pozłacane, inni w surowym, skandynawskim stylu. Wszystko zależy od indywidualnych gustów i potrzeb. Warto dokładnie zaplanować gdzie i w jakim otoczeniu powiesimy obraz, aby dobrze wybrać rodzaj ram, który wybierzemy. Warto zaznaczyć, że ramy wykonane z drewna są niepowtarzalne, zaś te z aluminium dobrze sprawdzą się w biurze, czy hotelu, bo łatwo utrzymać je w czystości.

Inną propozycją wyeksponowania zdjęcia czy plakatu jest passe-partout, czyli rama kartonowa z wycięciem. Dodatkowo można przykryć je szybą. Zdjęcie czy ilustracja umieszczone w tego typu oprawie przykuwa uwagę na szerokim tle.

Wieszanie obrazów.

Każdy obraz wymaga stabilnego i bezpiecznego systemu umocowania na ścianie. Jakie mamy możliwości wieszania obrazów?

W zależności od rodzaju mocowania do ściany wyróżnimy:

  • Mocowanie na gwoździach lub wkrętach z pomocą zawieszek.
  • Mocowanie za pomocą kleju, taśmy lub innych systemów przylepnych.

Wieszanie obrazów za pomocą zawieszek i wkrętów pozwala na pewne i stabilne zamontowanie ramy na ścianie. Jest to rozwiązanie tradycyjne, pewne i sprawdzone – radzi ekspert z firmy Sayart, zajmującej się między innymi oprawą obrazów.

Drugi system wieszania obrazów za pomocą kleju i taśmy samoprzylepnej nie wymaga wiercenia w ścianie i sprawdzi się w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z wiertarki, albo wynajmujemy mieszkanie i nie możemy dziurawić ścian. Jego wadą jest niska waga obrazów, które można w ten sposób powiesić.

Zawieszenie obrazu na ścianie może okazać się niemałym wyzwaniem, ale wartym zachodu. Efekt dekoracyjny może być niepowtarzalny.

śr. ocena 5 / głosów 5