yerba-mate

Yerba mate. Więcej niż herbata

Napój yerba mate sprowadzony został do Europy z Ameryki Południowej przez przebywających tam na misjach Jezuitów. Była ona alternatywą dla sprowadzanej z Azji herbaty. To, co zostało szczególnie docenione to jej pobudzające działanie oraz właściwości odżywcze i lecznicze. W dzisiejszych czasach również cieszy się dużym zainteresowaniem i z powodzeniem może służyć jako zamiennik kawy, dla osób chcących ograniczyć jej spożywanie.

Susz yerba mate pozyskiwany jest z wysuszonych i wyprażonych, pokruszonych liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. Rośnie on w Paragwaju, Urugwaju, północnej Argentynie oraz południowej Brazylii. Ze względu na jej specyficzne wymagania w uprawie, właściwie niemożliwe jest wyhodowanie jej w innych częściach świata.

Właściwości yerba mate

Yerba mate jest szczególnie ceniona za swoje działanie pobudzające, które zawdzięcza wysokiej naturalnej zawartości kofeiny. Zwiększa dzięki niej sprawność intelektualną, zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne. Pobudza również pracę mięśni i serca, przyspiesza tym samym przemianę materii. W swoim składzie posiada większość witamin, sole mineralne oraz przeciwutleniacze wykazujące właściwości antynowotworowe.  Wpływa na lepszą pracę nerek oraz podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Ponadto działa także korzystnie na włosy i paznokcie.

Jak parzyć yerba mate?

Istnieje wiele szkół parzenia oraz kompozycji mieszanek gatunkowych mate. Najlepiej zalewać ją wodą o temperaturze 75 stopni C. Ważne, by nie pozbawić naparu właściwości odżywczych a zalanie jej wrzątkiem, tak właśnie się skończy. Większość yerbowych smakoszy pije ją przez specjalną rurkę z bombilli, czyli naczynia wydrążonego z tykwy. Jednak na początek spokojnie można ją zaparzyć w zwykłym kubku, używając sitka do herbaty czy zaparzacza do kawy. Pozwolą one pozbyć się dużej ilości fusów.

Gdzie można kupić dobrą Yerba mate?

Yerbę w Polsce nie jest już wcale trudno dostać. Są nawet sklepy, które zajmują się tylko jej sprzedażą i akcesoriów do jej parzenia. Większość sklepów z żywnością z całego świata również będzie posiadała ją w ofercie. Znajdziemy ją też w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych ze zdrową żywnością, jak na przykład Sloneczko-sklep24.pl. W ofercie tego sklepu znaleźć można między innymi znakomitą, brazylijską yerba mate Iguaçu, mieszankę ostrokrzewu paragwajskiego i ziół o działaniu oczyszczającym, delikatną w smaku yerba mate Amanda Despelada, czy równie popularną yerba mate Amanda Elaborada charakteryzującą się łagodnym i lekko goryczkowym smakiem. Szeroki asortyment pozwoli dobrać odpowiedni produkt dla osób ceniących sobie subtelne smaki, jak też zwolenników mocnych i wyrazistych aromatów.

śr. ocena 5 / głosów 4