Węgiel

Węgiel jako materiał opałowy

Jest rzeczą niezwykle ważną, by w sezonie grzewczym zadbać o właściwie dobrane materiały opałowe. Choć na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw, to jednak węgiel kamienny i brunatny, a także chemicznie przetworzony koks, cieszą się wciąż sporą popularnością w Polsce. Czy warto inwestować w tego rodzaju materiały? Czym charakteryzuje się węgiel i jak dobrać konkretny jego rodzaj do określonych potrzeb użytkowych?

Dlaczego warto wybrać węgiel jako materiał opałowy?

Węgiel, podobnie jak drewno, cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o tradycyjne metody opałowe. Jest wydajny i stosunkowo tani (w zestawieniu z innymi materiałami). Mitem jest, że ogrzewanie węglowe jest nieefektywne. Nowoczesne piece węglowe osiągają sprawność rzędu 80-90%  – oczywiście przy założeniu, że pali się dobrej jakości węglem.

Istotną zaletą węgla jest to, że jest to materiał dostępny niemal w każdym rejonie Polski. To między innymi ze względu na tę powszechność cena tego materiału grzewczego jest niska i utrzymuje się w zasadzie na stałym poziomie, niezależnie od koniunktury rynkowej. Rocznie w Polsce do celów grzewczych wykorzystuje się kilkanaście milionów ton węgla, choć na popularności zyskuje także przetworzony materiał węglowy, czyli koks.

Rodzaje węgla opałowego

Do najpopularniejszych form węgla opałowego zaliczają się:

  • orzech,
  • koks,
  • ekogroszek,
  • kostka.

Najbardziej uniwersalny jest orzech, którego można wykorzystywać w piecach różnego typu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, koks to produkt chemicznie przetworzony, który ma większa wartość opałową od węgla kamiennego. Z kolei kostka cechuje się zwiększoną kalorycznością.

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje węgla opałowego: węgiel brunatny i kamienny.

  • Węgiel brunatny: najtańszy i najczęściej występujący węgiel, charakteryzujący się dużą wilgotnością. Jego wartość opałowa jest więc większa po wysuszeniu. Jego wadą jest duża zawartość popiołu i niewielka kaloryczność. Tak więc do utrzymania stałej temperatury pomieszczenia potrzebna będzie większa ilość takiego węgla.
  • Węgiel kamienny: jest to węgiel szlachetniejszy niż brunatny. Ma sporą zawartość kaloryczną i mniejsze absorbowanie wilgoci, w związku z czym gwarantuje dobre i długotrwałe spalanie.

Jak dobrać węgiel?

Przy wyborze węgla opałowego należy kierować się kilkoma kryteriami. Warto zwracać uwagę na  parametry takie jak:

  • gatunek,
  • typ,
  • sortyment (wielkość ziaren),
  • klasa.

Do efektywnego ogrzania budynku mieszkalnego warto wybrać węgiel o klasie od 31 do 33. Im wyższa klasa i sortyment, tym lepszy gatunek. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki węgiel wybrać, pomoże Ci w tym przedstawiciel firmy Bud – Weg Plus.

Wykorzystanie nieodpowiednieg materiału opałowego przekłada się na mniejszą sprawność grzewczą, a także na nieprawidłowe funkcjonowanie kotła.  

Rodzaj węgla a jego palenie

Zależnie od rodzaju zastosowanego surowce należy wybrać odpowiednie urządzenie spalające. Węgiel orzech pali się najczęściej w kotłach zasypowych bez podajnika. Tak samo jest w przypadku koksu i brykietu. Ekogroszek spala się natomiast w kotłach z podajnikiem.

śr. ocena 5 / głosów 1