Sodowanie czy piaskowanie – co wybrać?

Woda i przysłowiowa ściera to nie jedyne sposoby na brud. Pewnego rodzaju zanieczyszczeń nie da się usunąć przy zastosowaniu tak prostych środków. Czyścimy przecież nie tylko pokryte zwykłym kurzem meble, lecz także powierzchnie i urządzenia ubrudzone sadzą, smarami, starymi farbami, rdzą, substancjami pochodzenia organicznego i wielu innymi. Czyszcząc rzeczy, nie możemy ich niszczyć. Jak to robić?

Specjalistyczne metody czyszczące

Rzecz jasna tematem naszych rozważań nie będą ogólnie znane metody do zastosowań domowych. Skupimy się na czyszczeniu, które wymaga zastosowania znacznie większych sił niż tylko siła naszych rąk. O nowoczesnych metodach czyszczenia bez stosowania środków chemicznych opowiedzieli nam pracownicy firmy SODABLAST24 z Warszawy. My zgodnie z tytułem niniejszego artykułu skupimy się tutaj na porównaniu dwóch takich metod: sodowania i piaskowania. W obu tych sposobach czyściwo niesione strumieniem sprężonego powietrza uderza z dużą siłą o powierzchnię przedmiotów i usuwa z nich zanieczyszczenia. Gwoli ścisłości dodajmy w tym miejscu, że obie metody możemy zastosować przy wykorzystaniu tych samych urządzeń. Opiszmy zatem po kolei, z czym mamy tutaj do czynienia.

Piaskowanie

Zaczynamy od piaskowania, bo to sposób oczyszczania powierzchni znany i stosowany od dawien dawna, a zatem słuszne będzie nazywać go metodą klasyczną. Samo pojęcie „piaskowanie” należy traktować jako określenie umowne, ponieważ w tej metodzie używane są różne materiały ścierne, a więc piasek, drobiny twardego metalu, szkła, suchy lód, a nawet zmielone łupiny orzechów czy innych twardych odpadów pochodzenia roślinnego. Jest to metoda bardzo wydajna i skuteczna, daje ona po jej zastosowaniu wyraźnie gładsze, a przede wszystkim czystsze powierzchnie, przygotowane do malowania. Niestety piaskowanie ma też swoje wady:

  • powoduje mikrouszkodzenia nawet najtwardszych materiałów, a poddane jego działaniu powierzchnie mogą stać się chropowate i szorstkie, co jest szczególnie niepożądane chociażby przy oczyszczaniu karoserii samochodowych.
  • wymaga pieczołowitego i dokładnego zabezpieczenia wszystkich elementów sąsiadujących z czyszczonymi powierzchniami, co oczywiście zajmuje sporo cennego czasu.

Jak można wnosić z powyższego piaskowanie mimo swej skuteczności, jest metodą wysoce inwazyjną, w związku z czym można je stosować w ograniczonym zakresie i tylko tam, gdzie nie zależy nam na idealnie gładkich powierzchniach.

Sodowanie

To stosunkowo młoda innowacyjna metoda stosowana od niedawna, lecz ciesząca się coraz większą popularnością. Jak powiedzieliśmy wcześniej, jej stosowanie podobne jest do klasycznego piaskowania, lecz tutaj roboczym materiałem ściernym jest zwykła spożywcza soda (NaHCO3). Drobny proszek sody jest rozpędzany do prędkości przekraczającej 900 km/h co sprawia, że w zderzeniu z czyszczoną powierzchnią ulega on jeszcze większemu rozdrobnieniu, dzięki czemu jego cząsteczki nie odbijają się i nie stanowią zagrożenia dla operatora czyszczarki. W tej sytuacji nie musi on nosić niewygodnego i ciężkiego kombinezonu. W czyściwie sodowym nie ma żadnych dodatków, jest ono w pełni rozpuszczalne w wodzie i łatwo można je utylizować. Sodowanie nie wyrządza żadnych widocznych uszkodzeń czyszczonych przedmiotów, a ich powierzchnie stają się idealnie gładkie. Metodą sodowania można oczyszczać nawet tak miękkie metale, jak aluminium czy miedź.

śr. ocena 5 / głosów 5