Odciągi stanowiskowe. Rola i zastosowanie 

Odciągi stanowiskowe to według przepisów prawnych podstawowe wyposażenie miejsc pracy, w których pracownicy narażeni są na szczególną emisję pyłów lub innych zanieczyszczeń. Są one wykorzystywane w wielu zakładach produkcyjnych, gdzie stosuje się substancje pylące. Jaka dokładnie jest ich rola, czym się charakteryzują i przede wszystkim – dlaczego ich wykorzystanie jest takie ważne?

Jakie substancje wchłaniane są przez odciągi stanowiskowe?

Odciągi stanowiskowe nazywane są inaczej miejscową wentylacją. Wpływa ona na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników, którzy narażeni są na wdychanie substancji pylących powstających podczas różnych procesów produkcyjnych. Jakie zanieczyszczenia, są najczęściej usuwane przez odciągi stanowiskowe? Są to przede wszystkim:

  • pyły powstające podczas produkcji – w branży spożywczej oraz chemicznej,
  • środki chemiczne, które są przesypywane,
  • dymy produkcyjne oraz spawalnicze.

Co ciekawe, miejscowa wentylacja doskonale sprawdza się także w przypadku powstawania mgły olejowej, która jest bardzo niebezpieczna i powoduje choroby płuc, oczu, a także różnego rodzaju uczulenia. W tym przypadku wykorzystanie właściwej i wydajnej wentylacji miejscowej jest niezwykle ważne, ponieważ to ona decyduje o natężeniu czynników niebezpiecznych dla pracowników.

Dlaczego warto zainwestować w odciągi stanowiskowe?

Wykorzystanie specjalistycznych odciągów stanowiskowych jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw produkcyjno-przemysłowych. Jak podkreśla pracownik firmy Klimainstal – systemy wentylacji i klimatyzacji:

Nowoczesne systemy tego typu wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników, dzięki czemu są oni w zdecydowanie mniejszym stopniu narażeniu na szkodliwe warunki w miejscu pracy. Prawidłowa wentylacja miejscowa wpływa także na lepsze samopoczucie – zmniejsza się ryzyko wystąpienia bólu lub zawrotów głowy. Zwiększone bezpieczeństwo to także rzadsze choroby – co z kolei wpływa na wydajność pracy i ogranicza zwolnienia lekarskie w związku z problemami zdrowotnymi – dodaje.

Gdzie mogą być zastosowanie odciągi stanowiskowe?

Główne zastosowanie odciągi stanowiskowe znajdują na halach produkcyjnych. Jednak mogą być wykorzystane także w magazynach, np. tam, gdzie przechowywane są środki chemiczne. Wentylacja miejscowa może być wykorzystana również w miejscach, w których pracują maszyny. Występująca tam duża emisja spalin mogłaby bowiem zaszkodzić pracownikom podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Profesjonalne rozwiązania wentylacyjne przekładają się na odpowiednie warunki pracy i samopoczucie wszystkich pracowników zakładu. Nie warto na nich oszczędzać. Zakup odciągów stanowiskowych to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybierać sprawdzonych producentów lub dystrybutorów, którzy oferują najlepsze maszyny i systemy wentylacyjne dostępne na rynku.

śr. ocena 5 / głosów 5