litery podswietlane

Litery 3D podświetlane i niepodświetlane. Charakterystyka obu rozwiązań

Litery 3D to jeden z bardziej popularnych sposobów na stworzenie wyrazistego baneru, szyldu czy drogowskazu, które kojarzone są później z daną firmą czy marką. W zależności od potrzeb i preferencji, zdecydować się możemy na trójwymiarowy napis podświetlany lub niepodświetlany. Czym różnią się i charakteryzują obydwa warianty?

Do wyboru mamy cały wachlarz możliwości, jeśli chodzi o materiał wykonania liter 3D. Z pewnością więc znajdziemy rozwiązanie idealnie wpisujące się w przekaz i wizerunek naszego przedsiębiorstwa – zwłaszcza gdy przemnożyć to przez niemal nieograniczoną liczbę dostępnych barw, czcionek i rozmiarów.

Tworzywa sztuczne

Popularnym tworzywem jest polistyren ekstrudowany (XPS), zwany też styrodurem. Niedrogi, bardzo lekki i łatwy w obróbce, a jednocześnie wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, świetnie nadaje się do tworzenia przestrzennych, malowanych np. natryskowo napisów, które zamontować można zarówno na zewnątrz budynku, jak i pod dachem.

Cechującym się podobnymi właściwościami, ale zupełnie inaczej prezentującym się materiałem jest PCV – gładkie i błyszczące dzięki zastosowaniu lakieru na bazie żywic akrylowych. Jak dowiadujemy się w warszawskiej Pracowni Reklamowej LogArt, w tej samej gamie rozwiązań umieścić można też plexi, często łączone zresztą i z PCV i ze wspomnianym wyżej styrodurem, a także z aluminium, dibondem (kompozytem aluminiowym) oraz innymi surowcami.

Szlachetny metal

Litery przestrzenne wykonane z metalu cechują się większą elegancją i znacznie dłuższą żywotnością – potrafią prezentować się nienagannie nawet po wielu latach. Obrabiane z użyciem maszyn CNC, występują w wielu wersjach wykończeniowych, m.in. powlekanej, malowanej, anodowanej albo surowej, matowej, błyszczącej, drapanej bądź satynowej. Oprócz dibondu i aluminium warto rozważyć także mosiądz, który w zależności od projektu pokrywa się lakierem zabezpieczającym lub nie. Druga opcja pozwala uzyskać z czasem stylowy efekt naturalnej patyny.

Efektowne podświetlenie

Aby widoczność napisu była co najmniej równie dobra w nocy jak za dnia, dobrze jest zdecydować się na jego podświetlenie. Można zastosować je pod klasycznymi literami 3D – np. w formie świetlistej aureoli, tzw. halo, albo od frontu, przy użyciu świetlówek, neonów (powyginane, świecące rurki mogą zresztą też same w sobie stanowić napis), czy energooszczędnych modułów LED.

Te ostatnie chętnie wykorzystywane są także do produkcji liter przestrzennych świecących od wewnątrz, wykonanych najczęściej z aluminium, plexi lub PCV. Jednym z najciekawszych rozwiązań w tej dziedzinie jest efekt „black & white”, polegający na tym, że w dzień lico napisu jest czarne, a po zmroku napis ów świeci na biało. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku dyskretnych, monochromatycznych szyldów umieszczanych w zabytkowych dzielnicach.

śr. ocena 5 / głosów 5