Jak wybrać dobry sklep ogrodniczy?

Urządzanie ogrodu jest wyzwaniem, ale możemy samodzielnie mu podołać. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy centrum ogrodnicze, mające w ofercie szeroki wachlarz odmian roślin i duży wybór artykułów dekoracyjnych. Na co zwracać uwagę, szukając miejsca, w którym będziemy mogli się zaopatrzyć? Ogród może być naszym azylem, przestrzenią najlepszego wypoczynku. Dowiedz się, jak wybrać właściwy sklep z artykułami do ogrodu.

Szeroka oferta sklepu ogrodniczego

O pierwszym elemencie, stanowiącym duży plus dla sklepu ogrodniczego, już wspomnieliśmy. To oczywiście bogata oferta roślinna centrum ogrodniczego, pozwalająca hodować na działce piękne rośliny i cieszyć się ładnie zaaranżowaną powierzchnią ogrodu. Mając pomysł, zdjęcia inspiracji dla ogrodu, pozostaje nam zrobić odpowiednie zakupy. Zakupy w sklepie ogrodniczym nie trwają 5 minut. Centra ogrodnicze z prawdziwego zdarzenia mają dużą powierzchnię zarówno ekspozycyjną, jak i handlową. Niektóre z nich posiadają ogrody pokazowe, gdzie można zainspirować się do tworzenia własnych kompozycji i ściągnąć ciekawe rozwiązania. Różnorodny wybór produktów na powierzchni 8000 m2 i piękny ogród dekoracyjny zajmujący 4000 m2, znajdziemy w Ogrodzie Śląskim w Świerklańcu. Kupimy tam wszystko, co niezbędne, aby założyć piękny ogród, a dodatkowo będziemy mogli poprosić o pomoc wykwalifikowany personel.

Wiedza i doświadczenie pracowników sklepu ogrodniczego

Kwalifikacje personelu to drugi element, który decyduje o tym, czy dany sklep ogrodniczy jest dobrym miejscem na zakupy do naszego ogrodu. Przecież nie każdy zna się na aranżacji roślin i przestrzeni wokół domów, ale większość pragnie urządzić je funkcjonalnie i estetycznie. Dlatego niejednokrotnie potrzebujemy w tym pomocy. Jeżeli sprzedawcy będą w stanie pomóc nam w wyborze odpowiednich drzew, krzewów, roślin jednorocznych, wieloletnich czy pnączy, z pewnością będzie to dla nas duży atut. Możemy nie wiedzieć, jak uprawiać daną roślinę bądź czy te kwiaty sprawdzą się na słonecznym tarasie. Mamy prawo do pytań, a personel sklepu powinien być w stanie udzielić nam wyczerpujących odpowiedzi na tematy ogrodnicze, które budzą naszą wątpliwość.

Jakość oferowanych roślin

Dobry sklep ogrodniczy to nie tylko szeroki wybór roślin, ale również ich wysoka jakość. Rośliny, które znajdują się w sprzedaży, powinny być zadbane, zdrowe, silne, nie mieć żadnych oznak chorobowych. Nie można też kupować roślin, które są przesuszone, ponieważ będą miały trudność, aby przyjąć się w naszym ogrodzie. Personel sklepu powinien cały czas sprawdzać ich stan i dbać, aby miały jak najlepsze warunki.

Internetowa oferta sklepu ogrodniczego

Niewątpliwą zaletą dobrego sklepu ogrodniczego jest również jego internetowa oferta. Nie zawsze mamy czas na długie zakupy w sklepie stacjonarnym. Często z braku czasu przeglądamy ofertę sklepów, na urządzeniach mobilnych wybierając produkty, których w danym momencie potrzebujemy. Możemy wybrać opcję zakupu z dostawą do domu bądź odbiorem w sklepie stacjonarnym. Dzięki temu oszczędzamy czas. W profesjonalnych centrach ogrodniczych zawsze mamy pewność, że asortyment sklepu stacjonarnego będzie tej samej jakości co w sklepie internetowym.

Biuro projektowania ogrodów zielonych

W niektórych centrach ogrodniczych można otrzymać profesjonalną pomoc w postaci zaprojektowania ogrodów zielonych przez architektów krajobrazu. Jeśli czujemy, że zaaranżowanie ogrodu przerasta nasze siły, opcja urządzenia go przez specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień, jest dla nas bardzo pomocna! Tym bardziej, że w jednym miejscu możemy otrzymać projekt ogrodu i zakupić rośliny, które zostały wybrane do zasadzenia w nim. Kompleksowa oferta to atut dobrych sklepów ogrodniczych, takich jak np. Ogród Śląski w Świerklańcu.

Rośliny w supermarketach – tanio nie znaczy dobrze

Na koniec jedna ważna wskazówka – unikajmy roślin z supermarketów! Chociaż robiąc zakupy spożywcze, często kierujemy swoje kroki do działu „ogród”, zaopatrywanie się tam w rośliny nie jest najlepszą decyzją. Przede wszystkim z tego powodu, że nie mają one zapewnionych odpowiednich warunków do wzrostu, a przede wszystkich przechowywania. Nikt nie dba o ich regularne podlewanie, stoją w przeciągach, mają za mało światła. W sklepach ogrodniczych pracownicy na co dzień podlewają i wykazują troskę o sprzedawany asortyment. W supermarketach trudno też znaleźć kompetentną osobę, która mogłaby nam pomóc w wyborze właściwych odmian. Z tego względu, jeżeli nie chcemy niepotrzebnie wydawać pieniędzy, zawsze wybierajmy sprawdzone centra ogrodnicze.

śr. ocena 5 / głosów 5