Jak dobrać wymiary zasłon?

Zasłony (tak jak firany) stanowią ważny element dekoracji okiennej. Mogą zupełnie odmienić charakter wnętrza i podkreślić jego styl. Ocieplają pomieszczenie i skutecznie chronią przed słońcem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Aby skutecznie pełniły swoją rolę i estetycznie wyglądały, powinny mieć odpowiednią długość i szerokość. W jaki sposób dobrać wymiary zasłon do naszego domu?

Wysokość okna i pomieszczenia a długość zasłon

W temacie wymiaru zasłon jedną z najważniejszych kwestii jest odległość między karniszem a podłogą. Powinniśmy zadać sobie pytanie, do jakiej wysokości mają sięgać zasłony? Rzadko spotykamy się z zasłonami do parapetu – w ten sposób częściej wieszamy firanki. Według starej zasady w sferze dekoracji wnętrz, zasłony powinny mieć długość do samej podłogi. Krótsze wyglądają nieestetycznie.
Pomiędzy zasłoną a podłogą może być maksymalnie 1-2 cm przerwy, zasłony mogą też się płożyć. Aby osiągnąć taki efekt, do wysokości, na jakiej mamy zamontowany karnisz, dodajemy 20-30 cm. Swobodnie układające się na podłodze zasłony pasują do eleganckich, klasycznych wnętrz. Do obliczenia właściwej ilości materiału należy jeszcze dodać 20 cm tkaniny w celu ładnego wykończenia dołu i 5 cm do wykończenia na górze – mówi nasz ekspert ze sklepu z tekstyliami Homello.

Długość karnisza a szerokość zasłony

Nieco bardziej skomplikowanym tematem jest szerokość zasłony. Nie możemy opierać się jedynie na wymiarach okna. Należy dokładnie zmierzyć długość tej części karnisza, na którą zakładamy zasłonę, a wynik pomnożyć minimum 2 razy. Im więcej kupimy materiału, tym ładniej i bardziej wymyślnie będziemy mogli upiąć zasłonę na żabkach. Ładny efekt dekoracyjny zapewni zasłona trzykrotnie szersza od karnisza.
Pamiętajmy, że grube, sztywne tkaniny trudno jest upiąć w drobne fale. Dlatego charakter upięcia powinien również uwzględniać rodzaj materiału. Zdecydowanie łatwiej będzie uformować miękkie i cienkie tkaniny!

Gdzie kupić idealne zasłony na wymiar?

Kiedy już wiemy, jak dobrać wymiary zasłon, pozostaje kwestia – gdzie kupić ładne ozdoby okienne? Dobrym wyborem są sklepy internetowe, gdzie mamy możliwość wyboru spośród niezliczonej ilości produktów, w tym wysokiej jakości tkanin na metry. Można z nich uszyć nie tylko zasłony, ale również poduszki, narzuty, obrusy czy bieżniki. Stworzymy własny, oryginalny projekt, który będzie odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom, a zasłony będą idealnie dopasowane do charakteru i stylistyki wnętrza! Tym bardziej, że dostępne są tkaniny i w stonowanych, i w żywych kolorach, dzięki którym stworzymy wyjątkowy klimat w naszym domu.
śr. ocena 5 / głosów 6