Czy warto zaopatrywać się w nasiona przez internet?

Czas wysiewu nasion coraz bliżej. W supermarketach pojawiają się już pierwsze stojaki z nasionami. Przy okazji zakupów zazwyczaj chwycimy tu paczuszkę, następnym razem inną – w końcu wydatek na paczkę nasion nie jest tak odczuwalny. Tylko potem się okazuje, że mamy jakieś nieprzemyślane zupełnie nasiona warzyw i kwiatów, nieznanych odmian, o których nic nie wiemy, a do tego niewiadomej jakości.

Wybór

Planując kolejny sezon w naszych ogrodach, powinniśmy bardzo starannie przemyśleć uprawy i ich miejsce. Pamiętajmy też, że odmiany będą się różnić między sobą nie tylko walorami smakowymi, ale również wymogami uprawowymi, terminem dojrzewania i odpornością na choroby. Jeśli hodujemy warzywa na własnej działce, to najczęściej po to, aby spożywać zdrowe pokarmy. Uprawa odmian odpornych pomoże nam uniknąć konieczności ochrony chemicznej.

Jakość

Bardzo ważne jest, żeby zaopatrzać się w nasiona dobrej jakości i sprawdzonych producentów. W przeciwnym razie może okazać się, że nasiona wzejdą bardzo słabo albo wcale. Zanim posiejemy kolejne, stracimy wiele cennego czasu, co może istotnie opóźnić nasze plony, a w najgorszym przypadku sprawić, że nie zbierzemy ich w ogóle. Niestety żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie sezon wegetacyjny trwa dosyć krótko.

Dobrym pomysłem jest kupowanie nasion krajowych firm nasiennych. Po pierwsze są z reguły tańsze niż nasiona importowane. Po drugie i o wiele ważniejsze polskie odmiany warzyw i kwiatów są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Jednym z liderów w branży hodowlano-nasienniczej w Polsce jest firma POLAN. Posiada w swojej ofercie szeroki asortyment nasion warzyw, kwiatów i ziół, które sama produkuje. Składają się na niego nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich, nasiona warzyw, nasiona ziół. A także materiał nasadzeniowy czosnku jarego i ozimego.

Opisy

Zdarza się, że na opakowaniach nie ma zbyt wielu przydatnych informacji. Do tego kupując na szybko w sklepie, nie mamy czasu ani głowy do porównywania odmian itp. W Internecie produkty zazwyczaj są bardzo szczegółowo opisane. Do tego, jeśli mamy jakieś wątpliwości, możemy wejść na fora ogrodnicze, popytać zaprzyjaźnionych działkowców i dopiero podejmować decyzję. Zwracajmy także uwagę na stosunek ceny do wagi nasion w torebce. Możemy kupić nasiona tańsze, których w torebce jest kilkakrotnie mniej niż nasion minimalnie droższych.

Dostawa

Jeśli wszystkie nasiona kupimy w jednym sklepie, dokładnie widzimy co mamy w koszyku i czy nie dublują nam się jakieś warzywa czy kwiaty. Do tego koszt dostawy rozłoży się nam na wiele produktów, więc cenowo wyjdzie nam to samo, a nawet może i korzystniej niż w stacjonarnym sklepie. Już nie mówiąc o tym, że paczuszka trafi do nas pod same drzwi i bez wielkich wypraw, robiąc to na wygodnej kanapie i z kubkiem herbaty w ręku, będziemy gotowi na kolejny sezon działkowy.

śr. ocena 5 / głosów 5