Czy warto kupować używane naczepy do ciągników?

Naczepy są pojazdami kołowymi bez napędu, które spoczywają częściowo na innym pojeździe, np. ciągniku siodłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony ładunku w trakcie przewozu. Podczas zakupu naczepy należy wziąć pod uwagę różnego rodzaju parametry, które przedstawiamy w artykule. Trzeba jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto kupować używane naczepy? Na to pytanie również odpowiadamy poniżej.

Podwozie najważniejszym elementem naczep

Używane naczepy do ciągników są opłacalną inwestycją, ale przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, zwłaszcza na szczegóły techniczne, takie jak: podwozie, układ hamulcowy, skrzynia ładunkowa, instalacja elektryczna, lakierowanie, koła oraz dodatkowe wyposażenie. Pierwszy z tych elementów – podwozie – jest bardzo istotny i powinien być wyprodukowany z materiałów, które cechują się stabilnością oraz wytrzymałością (np. stal konstrukcyjna). Warto sprawdzić, ile naczepa posiada osi i jakie jest maksymalne obciążenie techniczne każdej z nich. Naczepy wysokiej jakości mają zawieszenie pneumatyczne, a ich pierwsza oś podnosi się automatycznie, co zapewnia łatwość w obsłudze pojazdu.

Zgodność z certyfikatem

W tym miejscu należy wspomnieć o ECE, czyli Europejskim Certyfikacie Bezpieczeństwa, oznaczającym zgodność wyrobu lub jego elementów z wymaganiami technicznymi, które obowiązują w całej Europie. Jeżeli chodzi o naczepy do ciągników, zgodne z ECE powinny być zabezpieczenia boczne i tylne podwozia, a także układ hamulcowy – przypomina specjalista z firmy S.C TRUCK GNIEZNO – importera ciągników siodłowych i naczep.

Poprawność działania instalacji elektrycznej

Wracając do ważnych elementów, które powinny zostać poddane sprawdzeniu przed zakupem, wymienić należy również skrzynię ładunkową. Powinna ona być wykonana z blachy o podwyższonej wytrzymałości i posiadać ponadto podest na ścianie przedniej i gumowe uszczelnienie na tylnym zamykaniu klapy. Istotna jest także instalacja elektryczna, z napięciem o wartości 24V, obejmująca światła tylne zespolone ze światłami cofania, przeciwmgielnymi, kierunkowskazami i trójkątami odblaskowymi. Warto także zwrócić uwagę na obecność oświetlenia tablicy rejestracyjnej, świateł obrysowych, oświetlenia bocznego i tablic odblaskowych.

Elementy dodatkowe

Powyższe elementy są najważniejszymi do sprawdzenia podczas zakupu naczepy do ciągników, zwłaszcza jeżeli chodzi o używane modele. Można przy okazji zwrócić uwagę na lakierowanie stalowych elementów, jakość felg w kołach, a także wyposażenie dodatkowe, które powinno obejmować kliny z mocowaniem, błotniki pełne, tylne błotniki z chlapaczami, kosz na koła zapasowe i hak do holowania.

śr. ocena 5 / głosów 5