Jakie nawozy stosować w uprawie roślin: Osmocote, 100 dni, granulaty, rozpuszczalne, ekologiczne?

Nawożenie gleby, w której rozwijają się rośliny sztucznie uprawiane przez człowieka, jest konieczne, ponieważ nie zachodzą tu naturalne procesy rozkładu ściółki i powstawania próchnicy, która zasiliłaby ziemię w najważniejsze składniki. Trzeba więc dostarczać ich z zewnątrz. Mamy wiele rodzajów nawozów. Które z nich są najlepsze? Jakie nawozy warto stosować w uprawie roślin?

Forma nawozu ma znaczenie!

Nawozy do roślin są dostępne w różnych postaciach. Mogą to być np.: granulaty, płyny czy pałeczki umieszczane w ziemi. To, jaką formę zastosujemy, nie jest bez znaczenia ani dla roślin, ani dla nas. Dlaczego?

Rośliny mogą wchłaniać nawozy różnymi sposobami – mówi specjalista z firmy Substral (producenta nawozów i środków ochrony roślin). – Mogą one przyjmować składniki odżywcze przez korzenie, przez liście albo obiema tymi drogami. Znaczenie ma także czas wchłaniania. Forma nawozu ma na to ogromny wpływ. Jest ważna również dla ogrodnika. Trawnik znacznie łatwiej nawozić granulkami niż płynem. Postać nawozu warunkuje jego wchłanianie i  powinna być dobierana do rodzaju i bieżących potrzeb rośliny.

Dobierz czas działania nawozu

Do szybko działających nawozów można zaliczyć nawozy interwencyjne. Można je stosować nawet codziennie bez obawy o przenawożenie rośliny. Zalecane są szczególnie w przypadku okazów uszkodzonych, osłabionych, wymagających większego wsparcia. Doskonale wchłaniają się przez liście i korzenie, a przy tym są bardzo wydajne. Efekty są szybko widoczne.

Nawozy „100 dni” to nawozy o wydłużony działaniu – nawet do trzech miesięcy, czyli trzykrotnie dłużej niż typowe granulaty. Doskonałe dla osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnowanie ogrodu. Uwalnianie nawozu następuje powoli za sprawą naturalnych procesów w glebie. Roślina codziennie przyjmuje odpowiednio zbilansowaną dawkę składników odżywczych.

Ekstremalnie długi czas uwalniania substancji odżywczych do gleby wykazują nawozy Osmocote – nawet do pół roku. Wystarczy więc zaaplikować nawóz raz w sezonie. To możliwe dzięki specyficznej postaci tych nawozów. Są to kulki granulatu zatopione w naturalnej żywicy. W glebie pod wpływem ciepła i wilgoci granulki powoli się rozpuszczają, uwalniając składniki odżywcze do gleby. Im cieplej i bardziej wilgotno, tym szybciej zachodzą te procesy, a jednocześnie rośliny mogą czerpać więcej nawozu potrzebnego do wzmożonych procesów wegetacyjnych.

A może nawóz naturalny?

Panuje moda na odwrót w stronę natury. Dotyczy to także nawozów. Można sięgać po nawozy zawierające wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Czy warto? To zależy. Natura daje ogromne możliwości, a składniki wywodzące się z niej są dobrze  przyswajane przez rośliny. Nie da się jednak ukryć, że rozwój chemii dał nam wiele fantastycznie działających nawozów. Można jednak stworzyć piękny i ekologiczny ogród, korzystając z nawozów bazujących na surowcach naturalnych.

śr. ocena 5 / głosów 1