Jak korzystać z łaźni parowej?

Łaźnia parowa to dla Ciebie świetne rozwiązanie – po prostu. Stosunkowo niska temperatura powietrza w kabinie sprawia, że oddychasz swobodnie. Wilgotność na poziomie 100% sprawia, że dosłownie zanurzasz się w parze wodnej. Możesz sobie wyobrazić, że jesteś w chmurach. Zanim skorzystasz z tej formy uzdrowicielskiego relaksu, dowiedz się, jak się do niego przygotować.

Łaźnia parowa to bezpieczny, higieniczny i komfortowy sposób na relaks. Regularne korzystanie złagodzi napięcie mięśni, usunie toksyny, wygładzi i rozpromieni cerę, pobudzi przemianę materii. Łaźnie parowe charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza przy zachowaniu niskiej temperatury, dlatego polecane są osobom, które nie przepadają za warunkami termicznymi panującymi w saunach. 

Różnice między łaźnią parową a sauną parową

Warto wiedzieć, że łaźnia parowa to nie to samo co sauna parowa. Różni je materiał, z którego zbudowane są kabiny. Drewniane sauny pozwalają na osiągnięcie niższej wilgotności powietrza, bo 40-65% i mniej. Łaźnia parowa natomiast powinna być wykonana w całości z materiałów o wysokiej odporności na wilgoć. Często łaźnie parowe wykończone są maleńkimi różnokolorowymi płytkami, co dodaje kabinie walorów estetycznych.

Wybierz odpowiednie miejsce

Ze względu na wygodę, najpewniej wybierzesz łaźnię blisko domu. Jednak niech to nie będzie jedyny argument. Dowiedz się, jak bardzo oblegane jest wybrane przez Ciebie miejsce. Kąpiele w łaźni mają Cię wyciszyć i zrelaksować, towarzystwo zbyt wielu osób może to utrudnić.

Kąpieli parowych możesz zażywać codziennie. Częste wizyty w SPA mogą być niemożliwe, ale dla miłośników parowego relaksu istnieje rozwiązanie – budowa łaźni parowej w domu. Projekt i wykonanie warto zlecić doświadczonej firmie np. Asmar, która zajmuje się wszystkim – od pomysłu po wykonanie.

Nie pij alkoholu i zjedz coś lekkiego

Nie później niż godzinę przed wizytą w łaźni – miejskiej czy domowej – zjedz lekki posiłek. Na alkohol pozwól sobie po wizycie, nigdy przed. Z łaźni parowej możesz skorzystać nago, okryty prześcieradłem lub ręcznikiem. Nie musisz się wstydzić, wysoka wilgotność oznacza dużo pary, prawie nie będzie Cię widać. Pozwól parze wodnej na swobodny dostęp do skóry, nie owijaj się ręcznikiem zbyt ciasno, mógłbyś się w nim przegrzać.

Higiena na pierwszym miejscu

Przed wejściem do kabiny koniecznie weź prysznic. W kabinie pamiętaj o opłukaniu miejsca, na którym zamierzasz usiąść. Przed wyjściem ponownie je spłucz. Pobyt w łaźni powinien trwać między 8 a 20 minut. Para oczyszcza Twoje ciało z toksyn i ułatwia przyjmowanie składników odżywczych z kosmetyków. W łaźni parowej warto użyć peelingów, maseczek, odżywek do włosów.

Po pobycie w łaźni – odpocznij!

Po wyjściu z łaźni weź najpierw ciepły, następnie chłodny prysznic, kierując strumień wody od kostek w górę ciała. Schłodzisz się również, korzystając z basenu z chłodną wodą lub… nacierając się świeżym śniegiem, jeśli masz ku temu odpowiednie warunki. Odpoczynek powinien trwać tyle, ile pobyt w łaźni.

śr. ocena 5 / głosów 5