Czy jadąc taksówką możemy przewozić zwierzęta domowe?

Wielu właścicieli zwierząt domowych doświadczyło sytuacji, w której pilnie potrzebowało przetransportować swojego ulubieńca do weterynarza, na wystawę czy poza miasto. Nie każdy jednak wie, czy w takim wypadku może skorzystać z profesjonalnych usług taksówkarskich. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników.

Klient płaci, klient wymaga?

Ogólne reguły przewożenia bagażu w taksówce są o wiele mniej rygorystyczne, niż ma to miejsce w przypadku transportu samolotem czy koleją. Korporacjom zależy na przyciągnięciu klientów, dlatego oferują im szereg cennych udogodnień. Co do zasady, pasażerowi przysługuje prawo do zabrania bagażu podręcznego, bez uiszczania dodatkowej opłaty. Jako żywy element bagażu możemy potraktować zwierzę domowe – na przykład psa lub kota. Przewóz czworonoga jest jednak uzależniony od zgody kierowcy.

Aby uniknąć potencjalnych rozczarowań, przed wyruszeniem w podróż warto zorientować się, czy dana korporacja umożliwia przewóz zwierząt. Niektóre firmy nie praktykują takich usług, inne wręcz odwrotnie – posiadają specjalne oferty dedykowane milusińskim. Świetny przykład postawy prozwierzęcej wykazuje Radio Taxi DWÓJKI, kursujące na terenie Krakowa i okolic. Niezależnie od tego czy taksówka przyjmuje zwierzęta, w dobrym tonie jest poinformować o chęci transportu zwierzaka w momencie składania zamówienia. Dzięki temu kierowca będzie mógł przygotować samochód na wizytę dodatkowego pasażera.

Zasady przewozu, czyli na ile możemy sobie pozwolić?

Uzyskanie zgody na przewóz zwierzęcia nie oznacza, że wszystko nam wolno. Taksówkarz może odmówić miejsca zwierzakom które brudzą, zachowują się agresywnie albo nieprzyjemnie pachną. To dość zrozumiałe – wszak przewoźnikowi zależy na komforcie jazdy oraz na tym, by jego pojazd był utrzymany w jak najlepszym stanie użytkowym. Podróż w nieporządku to wątpliwa przyjemność dla wszystkich – łącznie z nami samymi i zwierzakiem, który może nabawić się niepotrzebnego stresu.

Aby jazda z pupilem przebiegła bez przeszkód, powinien być on przewożony w taki sposób, by nie uszkodził ani nie zanieczyścił pojazdu oraz nie zagrażał bezpieczeństwu. Dogodnym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. transportera, czyli klatki przewozowej. W przypadku zwierzaków o większych gabarytach, opłaca się zamówić obszerniejszy pojazd. Niektóre korporacje dysponują przestronnymi busami, które mieszczą nawet wyjątkowo okazałe rasy psów. Przewóz zwierząt taksówką może być przyjemny i bezproblemowy – pod warunkiem, że właściwie go zaplanujemy.

śr. ocena 5 / głosów 4