fotograf ślubny

Fotograf na wesele – dlaczego warto i jak go wybrać?

Ślub i wesele to zaledwie kilkanaście godzin, ale to właśnie one zadecydują o całym dalszym życiu. To moment wstąpienia na nową wspólną drogę. Dlatego staramy się, aby wszystko pięknie się prezentowało, goście doskonale się bawili, a całość została uwieczniona. Czy wynajmowanie fotografa na wesele w dobie aparatów w smartfonach ma jeszcze sens? Uważamy, że tak! Oto kilka powodów.

Dlaczego warto skorzystać z usług fotografa weselnego?

Teraz, gdy każdy nosi w kieszeni telefon wyposażony w aparat o niezłej rozdzielczości i przyzwoitej optyce, można się zastanawiać, czy angażowanie fotografa, który wykona zdjęcia weselne, ma jeszcze sens. Warto jednak rozważyć, czy zależy nam na ilości, czy też jakości zdjęć.

Gdyby powierzyć uwiecznianie wesela gościom, otrzymamy prawdopodobnie setki fotografii. Niestety, część z nich będzie zbyt ciemna, zbyt jasna lub nieostra. Nie na każdym też wyjdziemy korzystnie – mówi ekspert z firmy Grabowski Foto. – Tajemnicą profesjonalnego fotografa nie jest sprzęt, choć on również jest ważny. To, czy zdjęcia nam się spodobają, zależy od umiejętności technicznych, doboru idealnego momentu, a przede wszystkim od wyboru najlepszych fotografii i ich obróbki.

Zamiast więc prosić każdego z gości o przekazanie mnóstwa nieprzebranych i nieobrobionych zdjęć, które będą zalegać w przestrzeni dyskowej, lepiej zaprosić do współpracy profesjonalistę, który wykona ich znacznie mniej, za to w kluczowych momentach, uwieczni nas korzystnie oraz nada całości charakteru przez obróbkę w odpowiednim programie. Powierzenie wykonania reportażu pozwoli też gościom oddać się zabawie bez konieczności wypatrywania kadrów wartych sfotografowania.

Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?

Fotografów weselnych nie brakuje, jednak nie każdy oferuje taką samą usługę. Zdarza się, że cena jest niewspółmierna do jakości. Na weselu nie ma dubli, więc to, co raz zostanie kiepsko sfotografowane, już takie pozostanie. Dlatego należy dokładnie przemyśleć wybór fotografa.

Warto wiedzieć, że dobry fotograf weselny raczej nie działa sam. Na ogół ekipę stanowią dwie lub nawet trzy osoby fotografujące kluczowe momenty z różnych perspektyw. Dzięki temu, gdy jedna coś przeoczy, można liczyć na to, że znajdzie się to w materiałach z dwóch pozostałych aparatów. Wesele to duża impreza i jeden fotograf nie byłby w stanie ująć wszystkiego, co się działo.

Przed podjęciem decyzji należy koniecznie przejrzeć portfolio fotografa weselnego. Każdy profesjonalista ma swój styl, który nie wszystkim musi się podobać. Ważne, aby wybrany fotograf trafiał w naszą estetykę. Warto też upewnić się, czym dokładnie dana osoba czy firma się zajmuje. Profesjonalny fotograf zaoferuje nam nie tylko reportaż z wesela, ale też: sesje narzeczeńskie i poślubne (w plenerze albo studio), zdjęcia z przygotowań, a także fotokącik, w którym weselnicy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z imprezy.

śr. ocena 5 / głosów 4