osuszacz-budowlany

Osuszanie po zalaniu – czy zawsze należy je wykonać?

Zalanie zwłaszcza takie, które nie zostanie w porę dostrzeżone może spowodować poważne szkody. Woda wnikająca w meble, dywany lub podłogi potrafi je zupełnie zniszczyć. O ile meble albo panele podłogowe można wymienić na nowe, to z zalanymi ścianami, sufitami czy posadzkami zrobić tego nie można. W takich przypadkach należy wykonać osuszanie. Jest to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się wilgoci z elementów konstrukcyjnych budynku.

Pierwsze kroki po zalaniu 

Jeśli już spotka nas to nieszczęście i lokal, w którym mieszkamy bądź pracujemy zostanie zalany należy przede wszystkim zlokalizować źródło awarii instalacji i odciąć dopływ wody. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu ograniczyć rozmiar szkód. Kolejnym krokiem jest mechaniczne usunięcie rozlewisk. Im szybciej to zrobimy tym mniej wody zdoła wsiąknąć w ściany i podłogi. Jak wyjaśnia ekspert firmy Mermar specjalizującej się w osuszaniu budynków mieszkalnych i użytkowych:

Natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do osuszenia zalanych pomieszczeń jest istotne z kilku względów. Po pierwsze, aby ograniczyć uszkodzenia jakie może spowodować woda zgromadzona w ścianach, sufitach czy posadzkach. Po drugie, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników zalanych pomieszczeń.

Wybór metody zastosowanej do osuszania zależy głównie od stopnia i wielkości zalanej powierzchni oraz materiałów, które uległy zalaniu. Ważne, aby dobrana technologia była efektywna i przyniosła oczekiwane rezultaty.

Sposoby osuszania pomieszczeń

Przed przystąpieniem do osuszania kluczowe jest sprawdzenie, które elementy konstrukcyjne zostały zalane i w jakim stopniu. Służą do tego specjalistyczne urządzenia, dzięki którym można określić stan zawilgocenia pomieszczeń, posadzek, tynków, ścian, a także stopień zawilgocenia stref izolacji. Urządzenia te określają również temperaturę oraz wilgotność powietrza i ścian. Po wykonaniu tych pomiarów można przystąpić do wyboru odpowiedniej metody osuszania. Ich wybór jest obecnie dość szeroki. Generalnie możemy je podzielić na naturalne i mechaniczne. Każda ma swoje wady i zalety. Decydując się na którąś z nich należy także uwzględnić materiały jakie będą osuszane czy porę roku w której osuszanie będzie się odbywało.

śr. ocena 5 / głosów 6