Procedura wypożyczenia auta krok po kroku
Wynajem samochodu to dobry sposób na podróż w sytuacji, kiedy jesteśmy na wakacjach poza miejscem zamieszkania lub za granicą. Idealnie sprawdzi się także, jeśli potrzebujemy środka transportu na dłuższy okres, na przykład w celach służbowych. Nie każdy jednak wie, jak wygląda procedura wypożyczenia auta krok po kroku. Czego potrzebujemy, zanim odwiedzimy wypożyczalnię? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na co zwrócić uwagę, zanim wynajmiemy auto?
Rozpoczynając poszukiwania środka transportu, który planujemy wypożyczyć, powinniśmy jasno sprecyzować kryteria, jakie pojazd musi spełniać. Czy auto będzie przeznaczone do przewozu ludzi, czy może potrzebujemy auta dostawczego? Jeśli decydujemy się na wynajem auta osobowego, należy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Ile osób będziemy przewozić pojazdem? Wypożyczalnie często posiadają w swojej flocie nie tylko standardowe 5-osobowe auta, ale także często 7-osobowe, czy nawet samochody mieszczące 9 osób. W ofercie wypożyczalni znajdziemy także samochody osobowe na wynajem na specjalne okazje, na przykład na ślub.
W wypadku, gdy przykładowo planujemy przeprowadzkę, bez wątpienia przyda nam się samochód o większych gabarytach. Wtedy najlepiej będzie skontaktować się z samą wypożyczalnią i zasięgnąć porady specjalistów. Właściwa osoba pomoże nam w wyborze auta dostawczego według jego wymiarów. W razie potrzeby będziemy mogli wynająć niezbędne wyposażenie jak pasy do przenoszenia mebli czy wózki. Bez względu na to, jaki pojazd nas interesuje, powinniśmy wiedzieć, na jaki okres planujemy go wypożyczyć.
Proces wypożyczenia auta
Pojawiając się w wypożyczalni, powinniśmy zabrać ze sobą dokumenty niezbędne w procesie wynajmu samochodu. Przedstawić należy dwa dokumenty tożsamości, z czego jednym z nich musi być ważne prawo jazdy. Drugim dokumentem może być dowód tożsamości lub paszport. Jeśli jednak samochodem kierować będą też inne osoby, one także są zobowiązane do przedstawienia dokumentu w postaci prawa jazdy.
Ze względu na fakt, że większość wypożyczalni preferuje rozliczenia w formie bezgotówkowej, należy wziąć ze sobą kartę kredytową. Podczas podpisywania umowy, poza standardową ceną wynajmu, ustalona zostaje wysokość kaucji. Jak mówi nam ekspert z wypożyczalni samochodów Odotrans w Tarnowie:
Dla wygody klientów udostępniamy na stronie internetowej podgląd dostępnych do wypożyczenia pojazdów wraz z cennikiem, specyfikacją (ładowność, liczba miejsc, rozmiar) oraz ustaloną wysokością kaucji. Kwota, którą stanowi kaucja, zostanie w momencie wynajmu zablokowana na karcie, jednak po oddaniu auta zostanie ona automatycznie zwolniona. Możliwe jest także wpłacenie kaucji gotówką, jeśli klient ma takie życzenie.
Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni, sprawdźmy także, ile wynosi dobowy limit kilometrów, które możemy przejechać. Ten może się różnić w zależności od tego, czy autem będziemy jeździć w kraju lub za jego granicami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana