Artykuł sponsorowany

Noszenie maseczek ochronnych w świetle przepisów. Co warto wiedzieć?

Noszenie maseczek ochronnych w świetle przepisów. Co warto wiedzieć?

Maseczki ochronne na stałe zagościły w naszej garderobie. Dzięki nim niewątpliwie zwiększamy bezpieczeństwo swoje i innych. Chociaż nakaz ich noszenia narzucają nam przepisy, to ich zakładanie w przestrzeni publicznej jest też przejawem zdrowego rozsądku. Zastanawiacie się, które przepisy regulują obowiązek noszenia maseczek ochronnych? Co jeszcze powinniście wiedzieć w tym temacie? Poniżej przedstawiamy garść niezbędnej wiedzy.

Obowiązek zakrywania nosa i ust jest uregulowany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Podstawą do wydania tego rozporządzenia był art. 46a i art. 46b pkt 1-6 oraz pkt 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W jakich miejscach należy korzystać z maseczki?

W wymienionym wyżej rozporządzeniu znajdziemy listę miejsc, w których należy zakryć usta i nos. Wybierając się do nich nie zapomnijcie o maseczce, która zwiększy bezpieczeństwo Wasze i innych osób. Wygodne i praktyczne maseczki są dostępne przykład u producenta bielizny pościelowej Lubatex. Chcecie załatwić sprawy na mieście? Planujecie zakupy lub spacer? Maseczkę ochronną powinniście założyć między innymi:

  • w obiektach handlowych – galeriach, sklepach, targowiskach,
  • w przestrzeni ogólnodostępnej – do takich miejsc zaliczają się drogi i place, parki, cmentarze oraz plaże, parkingi i ogrody botaniczne,
  • w środkach publicznego transportu zbiorowego – w pociągach, tramwajach i autobusach oraz na statkach pasażerskich,
  • w samolotach,
  • w pojazdach samochodowych – w sytuacjach, kiedy korzystają z nich osoby nie mieszkające razem,
  • w kościołach,
  • w zakładach pracy,
  • w budynkach użyteczności publicznej – w przychodniach i szpitalach, w bankach, na poczcie, w szkołach oraz we wszelkich urzędach.

Jakie istotne informacje dotyczące noszenia maseczek zawiera jeszcze rozporządzenie? Określa ono też wyjątki od obowiązku zakrywania twarzy.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

We wspomnianym rozporządzeniu znalazła się także lista osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Wśród nich są:

  • dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia,
  • osoby uprawiające sport lub osoby, które przebywają na terenie lasu,
  • osoby, które nie są w stanie zakryć ust i nosa w związku z występującymi u nich całościowymi zaburzeniami rozwoju, osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz osoby, które mają trudności z samodzielnym zakryciem i odkryciem nosa i ust,
  • osoby, które wykonują swoje obowiązki w budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych i zakładach pracy – jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami lub interesantami,
  • rolnicy wykonujący prace gospodarskie,
  • duchowni podczas sprawowania kultu religijnego.

Warto podkreślić fakt, że obecnie z obowiązku zakrywania twarzy nie są już zwolnione osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego i mające problemy z oddychaniem. Obowiązujące wcześniej rozporządzenie dopuszczało takie sytuacje.

Podział na strefy

Kraj został podzielony na 3 strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. W czerwonych powiatach, w których występuje najwięcej zachorowań, wprowadzone zostały dodatkowe ograniczenia. Zastosowanie mają tutaj również określone w rozporządzeniu wyjątki związane z wiekiem lub niepełnosprawnością. Od 10 października 2020 roku zostały wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa – obostrzenia ze strefy żółtej obowiązują w całym kraju. Wciąż istnieją także strefy czerwone, w których panują specjalne zasady. 17 października 2020 wprowadzono kolejne zmiany w regionalnych obostrzeniach dla powiatów leżących w strefie żółtej i czerwonej.

Obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie

Poniżej przedstawiamy zasady obowiązujące w strefie żółtej i czerwonej dla poszczególnych miejsc.

  • Organizacja kongresów i targów jest możliwa w strefie żółtej, o ile uczestnicy będą zakrywali usta i nos. Gdy wydarzenia odbywają się w zamkniętej przestrzeni, zajęta może być tylko połowa dostępnych miejsc. W strefie czerwonej jest zakaz organizowania wydarzeń tego typu.
  • Wydarzenia kulturalne. W strefie żółtej i czerwonej - w pomieszczeniach udostępnione może być co drugie miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 25% całkowitej liczby dostępnych miejsc. Gdy nie ma wyznaczonych miejsc, widzowie lub słuchacze powinni zachować odległość 1,5m od siebie. Noszenie maseczek jest obowiązkowe. Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni mogą odbywać się z udziałem nie więcej niż 100 osób. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania odległości 1,5 m od innych osób.

W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni może być udostępnione co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc, obowiązuje odległość 1,5 m oraz dostępne może być tylko 25% dostępnych miejsc.

  • Wydarzenia sportowe – w obu strefach odbywają się bez udziału publiczności.
  • Edukacja. W strefie żółtej obowiązuje nauczanie hybrydowe w szkołach ponadpodstawowych oraz wyższych. W strefie czerwonej, w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie zdalne (z wyjątkiem zajęć praktycznych).
  • Branża gastronomiczna. W strefie żółtej i czerwonej, w lokalach i ogródkach klienci muszą nosić maski, dopóki nie zajmą miejsc. Obsługa zobowiązana jest do zakrywania twarzy. Obowiązuje limit - 1 osoba na 4 m². Zajęty może być co drugi stolik, chyba, że oddzielone są one przegrodą o wysokości przynajmniej 1 m od powierzchni stołu. Lokale mogą być otwarte od godziny 6:00 do 21:00 (z wyjątkiem lokali sprzedających jedzenie na wynos i zajmującymi się dostawą).
  • Baseny i aquaparki. W obu strefach zakaz prowadzenia działalności z wyjątkiem podmiotów zajmujących się działalnością leczniczą i obiektów przeznaczonych dla sportów wyczynowych lub zajęć dla studentów i uczniów.
  • Parki rozrywki i parki rekreacyjne – w strefie żółtej obowiązuje limit 1 osoba na 10 m², w strefie czerwonej zakaz prowadzenia działalności.
  • Kina – w strefach żółtej i czerwonej udostępnione może być co drugie miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 25% całkowitej liczby miejsc. Noszenie maseczek jest obowiązkowe.
  • Sanatoria i uzdrowiska – są dostępne, jednak skorzystać z nich mogą osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa. Materiał powinien być pobrany nie wcześniej niż 6 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu.
  • Zgromadzenia. W strefie żółtej mogą być organizowane zgromadzenia do 25 osób, a w strefie czerwonej do 10 osób. Uczestnicy zachowują odległość 1,5 m od siebie i używają maseczek. Odległość między zgromadzeniami nie może być niższa niż 100 m.
  • Kościoły. Uczestnicy mszy będący wewnątrz kościoła muszą nosić maski (oprócz osób sprawujących kult). W strefie żółtej obowiązuje limit 1 osoba na 4 m², a w strefie czerwonej limit to 1 osoba na 7 m².
  • Wesela, komunie i inne uroczystości – od 19.10.2020 w strefie żółtej na uroczystościach może być obecnych 20 osób nie licząc obsługi. Brak możliwości zabawy tanecznej. Wszyscy uczestnicy powinni nosić maski do czasu zajęcia miejsc. W strefie czerwonej zakaz organizacji imprez okolicznościowych.
  • Środki transportu zbiorowego. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w obu strefach. W pojazdach mogą być zajęte wszystkie miejsca siedzące lub połowa miejsc siedzących i stojących (określonych w dokumentacji technicznej lub techniczno-ruchowej dla danego pojazdu). W czerwonej strefie pasażerowie mogą zająć maksymalnie 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc (stojących i siedzących).
  • W przestrzeni publicznej obowiązuje wszędzie nakaz noszenia maseczek.
  • Dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia – zakaz prowadzenia działalności w obu strefach.
  • Salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu. W tych miejscach może przebywać wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci (obowiązuje w obu strefach).
  • Siłownie i kluby fitness. W obu strefach obowiązuje zakaz prowadzenia działalności. Wyjątek stanowią podmioty prowadzące działalność leczniczą i obiekty przeznaczone dla sportów wyczynowych lub zajęć dla studentów i uczniów.
  • Działalność hotelarska – jest dopuszczalna w obu strefach. Obowiązują przepisy, takie jak w przypadku kongresów, gastronomii, działalności kulturalnej lub sportowej (o ile takie usługi są świadczone w danym hotelu). Baseny lub siłownie znajdujące się na terenie hotelu dostępne są tylko dla gości przebywających co najmniej 1 dobę hotelową.
  • Handel. W strefach żółtej i czerwonej klienci sklepów mają obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk. W strefie czerwonej obowiązują dodatkowo limity związane z ilością osób w sklepach: 5 osób na kasę (dla sklepów o powierzchni do 100 m²) lub 1 osoba na 15 m² (dla sklepów o powierzchni większej niż 100 m²).
  • Transport lotniczy. W strefach żółtej i czerwonej istnieje obowiązek zapewnienia środków do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu. Statek powietrzny ma być dezynfekowany: raz na dobę w przypadku operacji lotniczych z pasażerami, po każdym rejsie lotniczym z osobą chorą lub z podejrzeniem zakażenia oraz przed i po każdym rejsie z pasażerami trwającym co najmniej 6 godzin. Pasażerowie, którzy przekraczają granicę państwową powinni otrzymać od personelu pokładowego formularze kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych. Personel odbiera wypełnione formularze.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.