Artykuł sponsorowany

Jakich narzędzi elektrycznych nie powinno zabraknąć w żadnym profesjonalnym warsztacie?

Jakich narzędzi elektrycznych nie powinno zabraknąć w żadnym profesjonalnym warsztacie?

Odpowiednio dopasowane do potrzeb narzędzia są warunkiem szybkiej i efektywnej pracy. Nowoczesne elektronarzędzia stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu oraz umożliwiają sprawne i bardziej komfortowe wykonywanie większości zadań. W ofercie producentów znajdują się urządzenia, które pozwalają na prowadzenie obróbki większości dostępnych materiałów – metalu, drewna, ceramiki, tworzyw sztucznych i materiałów budowlanych.

Dlaczego warto korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia są dziś wyposażeniem, bez którego ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego warsztatu. Szeroka oferta producentów sprawia, że w wyspecjalizowanych w dostarczaniu tego rodzaju sprzętu firmach można bez problemu znaleźć urządzenia, które mogą ułatwić i przyspieszyć pracę w wielu branżach – przy obróbce metalu, drewna i materiałów budowlanych, podczas remontu i modernizacji maszyn, urządzeń oraz konstrukcji, a także przy ich montażu i demontażu. Elektronarzędzia sprawdzą się przy cięciu, wierceniu, szlifowaniu, polerowaniu, łączeniu za pomocą elementów złącznych, ale także metod termicznych i chemicznych, pozbywaniu się starych powłok malarskich, suszeniu i odsysaniu pyłu – wylicza przedstawiciel firmy Elektrotech, prowadzącej za pośrednictwem sklepu internetowego techniczny24.pl sprzedaż profesjonalnych narzędzi i wyposażenia warsztatów i przedsiębiorstw produkcyjnych.

Ilość dostępnych rodzajów elektronarzędzi oraz wytwarzanych modeli jest oszałamiająca, a czołowe firmy zajmujące się ich produkcją wciąż znajdują kolejne obszary, gdzie można z nich korzystać. Mimo tego, że od momentu stworzenia przez Wilhelma Emila Feina pierwszej wiertarki elektrycznej minęło już ponad 125 lat, wszystkie urządzenia są stale modernizowane, a konstruktorzy obniżają ich masę, wprowadzają nowe, wygodniejsze sposoby mocowania osprzętu – m.in. wierteł, brzeszczotów, tarcz czy materiałów ściernych – oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkowników w postaci osłon, czujników elektronicznych obniżających obroty, gdy materiał przestanie stawiać opór lub uniemożliwiających włączenie, jeżeli osprzęt nie został poprawnie zamocowany. Współcześnie produkowany sprzęt jest coraz częściej zasilany trwałymi i niezawodnymi silnikami bezszczotkowymi, które nie wymagają interwencji serwisu przez o wiele dłuższy czas, niż modele wytwarzane jeszcze przed kilkunastu laty. Stale polepszana jest także ergonomia zarówno jeśli chodzi o rozmieszczenie i kształt rękojeści i uchwytów, jak i poprawienie wyważenia, zwiększenie przyczepności czy doskonalsze tłumienie wibracji.

Poza standardowymi urządzeniami zasilanymi z sieci coraz większa liczba elektronarzędzi może być obsługiwana za sprawą wymiennych akumulatorów. Znacznie poszerza to zakres możliwych zastosowań, pozwalając np. na obsługę części maszyn z dala od warsztatu czy choćby wozu serwisowego, a także wykonywanie rozmaitych prac w terenie bez konieczności korzystania z dużych i niekiedy nieco kłopotliwych w transporcie agregatów prądotwórczych. Wraz z udoskonalaniem używanych silników oraz powiększaniem napięcia roboczego i pojemności akumulatorów elektronarzędzia tego rodzaju mogą generować coraz wyższe momenty obrotowe, tym samym pozwalając na szybszą i bardziej zaawansowaną obróbkę. Poza niewielkimi narzędziami korzystającymi z bardzo niskiego napięcia 3,6, 7,2, 10,8 czy nawet 12 V pojawiają się także wersje 14,4, 24 czy wręcz 36 V. Wielką zaletą jest także szeroki dostęp do szybkich ładowarek oraz możliwość stosowania tych samych akumulatorów w różnych urządzeniach, co ogranicza ilość sprzętu, jaki trzeba ze sobą zabierać.

Elektronarzędzia do wiercenia i używania elementów złącznych

Jednymi z najczęściej używanych elektronarzędzi są wszelkiego rodzaju wiertarki oraz wiertnice. W ofertach producentów można znaleźć urządzenia bez udaru sprawdzające się w obróbce metalu, drewna i tworzyw sztucznych zarówno w wersjach szybkoobrotowych, jak i wyróżniających się wysokim momentem obrotowym. W zastosowaniach budowlanych sprawdzą się wiertarki z udarem mechanicznym oraz takie, gdzie uderzenia są generowane za pomocą mechanizmu pneumatycznego. Do profesjonalnych zastosowań warsztatowych przydadzą się elektronarzędzia w postaci wiertarek stołowych umożliwiających precyzyjne pozycjonowanie, a także wiertnic przeznaczonych do narzędzi diamentowych z systemami chłodzenia wierteł.

Pokrewne wiertarkom są zarówno wiertarko-wkrętarki, jak i mniejsze od nich wkrętarki. W pierwszym przypadku otrzymujemy dość uniwersalne narzędzia, przy pomocy których można nie tylko wiercić, ale także radzić sobie ze wszelkiego rodzaju wkrętami od typowych końcówek typu Philips po popularny torx, a w niektórych modelach także posługiwać się udarem mechanicznym. Wkrętarki mają wprawdzie bardziej ograniczoną użyteczność, jednak jednocześnie są lżejsze i bardziej poręczne, a mocą często dorównują większym modelom.

Wśród urządzeń do korzystania z elementów złącznych znajdują się klucze udarowe i zakrętarki. Pozwalają one na dokręcanie i demontaż nakrętek i śrub z wysokimi momentami obrotowymi i w bardzo krótkim czasie, będąc nieodzownymi przy montażu maszyn i urządzeń, a także większych konstrukcji. Wśród dostępnych elektronarzędzi tego rodzaju można znaleźć zarówno urządzenia pistoletowe, jak i proste oraz kątowe o różnych zakresach obsługiwanych momentów i z rozmaitymi systemami wywoływania udaru, a także zabezpieczające przed przekroczeniem ustalonych wartości.

Innym rodzajem urządzeń przeznaczonych do obsługi elementów złącznych są nieodzowne w pracach ciesielskich, dekarskich oraz stolarskich automatyczne gwoździarki. Przy łączeniu różnych płaskich materiałów sprawdzą się także nitownice, a tam, gdzie korzystniejsze będzie zastosowanie kleju termicznego – pistolety do klejenia na gorąco. Przy wielu pracach instalacyjnych oraz uszczelnianiu połączeń przydadzą się wyciskacze do mas – np. silikonu.

Elektronarzędzia przeznaczone do cięcia

Osobną grupę tworzą narzędzia przeznaczone do cięcia. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim niezwykle popularne przy obróbce metalu oraz wielu materiałów budowlanych, w tym kamienia naturalnego, szlifierki kątowe. Przy korzystaniu z odpowiednich tarcz nadają się one do cięcia, szlifowania oraz polerowania i są dostępne w różnych rozmiarach, różniąc się średnicą tarcz – od najmniejszych 115 mm po największe 230 mm. W podobny sposób do szlifierek kątowych działają przecinarki do metali, w nich jednak tarcza wraz z korpusem jest umieszczona na statywie i wykonuje ruch wahadłowy, mogą więc służyć głównie do cięcia profili i kształtowników, albo jest umieszczona w korpusie posiadającym stopę, która opiera się o ciętą powierzchnię, będą zatem użyteczne przy cięciu grubszych profili oraz płyt i blach. Na zbliżonej zasadzie funkcjonują przecinarki do ceramiki budowlanej – są one wyposażone w stół, na którym układa się cięty materiał oraz głowicę z tarczą tnącą przesuwającą się po metalowej prowadnicy nad linią cięcia. Nieco podobnie do tego rodzaju narzędzi funkcjonują także przecinarki do betonu i kamienia.

Do cięcia metalu są również wykorzystywane przecinarki i piły taśmowe, w których używa się bezkońcowego brzeszczotu w formie pętli założonego na dwa obracające się koła. Przecinarki taśmowe są dostępne zarówno w wersjach ręcznych, jak i stacjonarnych. Z brzeszczotów korzystają także wyrzynarki, które mogą służyć do cięcia niezbyt grubego metalu np. blach lub profili cienkościennych. Będą się również sprawdzały przy cięciu drewna i wyrobów drewnopochodnych. Nadają się do cięcia prostoliniowego, jednak ich głównym zastosowaniem jest cięcie po krzywych, co jest możliwe za sprawą wyjątkowo cienkich brzeszczotów. Brzeszczoty są także stosowane w piłach szablastych. Są one przeznaczone głównie do cięć wzdłużnych grubszych belek i desek. Z odpowiednimi brzeszczotami mogą być użyteczne przy cięciu materiałów z tworzyw sztucznych i materiałów dociepleniowych.

Do cięcia używane są także elektronarzędzia, w których stosuje się uzębione tarcze. Będą to przede wszystkim pilarki tarczowe, które są prowadzone nad ciętym materiałem i utrzymywane w odpowiedniej pozycji za sprawą metalowej stopy, która często daje również możliwość ustawienia urządzenia pod kątem w stosunku do ciętej powierzchni. Na nieco innej zasadzie działają tarczowe piły stołowe. W tym przypadku materiał jest prowadzony nad urządzeniem i opiera się na jego stole roboczym. Pilarki i piły tarczowe są uniwersalne, nadając się zarówno do cięć wzdłużnych, jak i poprzecznych, jednak w przypadku tych pierwszych cięcie większych elementów będzie zdecydowanie bardziej komfortowe. Podobnie do pilarek i pił tarczowych działają ukośnice. W tym przypadku korpus z tarczą jest zamocowany na ramieniu, które porusza się wahadłowo, dając możliwość ustawienia pod różnymi kątami w stosunku do ciętej powierzchni. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się głównie przy cięciu lister czy niektórych desek.

Elektronarzędzia do cięcia to także urządzenia do cięcia mechanicznego. W tej grupie znajdują się wszelkiego rodzaju nożyce elektryczne do blach lub cienkich materiałów elastycznych, a także przecinarki do prętów.

Elektronarzędzia do szlifowania oraz obróbki materiałów budowlanych i drewna

Elektronarzędzia to spory wybór sprzętu do szlifowania. Wśród urządzeń tego typu można znaleźć szlifierki taśmowe, w których za obróbkę ścierną odpowiada bezkońcowa taśma rozpięta na rolkach. Popularne są również szlifierki oscylacyjne, gdzie stopa wykonuje szybkie ruchy o ograniczonym zakresie czy szlifierki mimośrodowe, działające za sprawą połączenia ruchu obrotowego i oscylacji. W urządzeniach tego rodzaju wykorzystywany jest papier ścierny w postaci prostokątów lub o kształcie delty, a w szlifierkach mimośrodowych krążków. Szlifierki tego rodzaju są używane do obróbki drewna i występują w wielu różnych odmianach o rozmaitym sposobie prowadzenia, mocy i możliwościach.

Do obróbki różnych powierzchni przeznaczone są także szlifierki stołowe, proste oraz precyzyjne, w których używa się ściernic w postaci krążków lub wyposażonych w trzpienie. W tym przypadku w grę wchodzi jednak głównie obróbka metalu. Istnieje jednak również grupa szlifierek, która jest przeznaczona do wyrównywania powierzchni materiałów budowlanych np. wylewek betonowych czy gładzi gipsowych.

Wśród elektronarzędzi można znaleźć wiele urządzeń przeznaczonych do prac remontowo-budowlanych. Dobrym przykładem będą bruzdownice, które pozwalają na wycinanie rowków potrzebnych do prowadzenia instalacji elektrycznych, mieszarki umożliwiające przygotowywanie zapraw i klejów budowlanych. Przy obróbce drewna sprawdzą się m.in. różne rodzaje frezarek – przede wszystkim frezarki górnowrzecionowe pozwalające na przygotowywanie złącz stolarskich, fazowanie czy żłobienie wzorów, a także frezarki krawędziowe potrzebne przy robieniu fazek czy nacinaniu rowków. Przy obróbce drewna przydadzą się też strugarki umożliwiające wyrównywanie powierzchni litego drewna i zagłębiarki, którymi można przygotowywać nacięcia.

Bardzo ważnymi akcesoriami pozwalającymi na bezpieczne i efektywne korzystanie z elektronarzędzi są odciągi umożliwiające odsysanie pyłów, wiórów i trocin powstających w trakcie pracy. Równie potrzebne są odkurzacze warsztatowe, które pomagają w utrzymaniu czystości, a niekiedy mogą pracować jako urządzenia do odciągania pyłów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.