znieczulenie-ogolne

Znieczulenie ogólne w stomatologii. Co warto wiedzieć?

Leczenie stomatologiczne rzadko należy do przyjemnych doświadczeń. Wiele osób obawia się bólu. Ci, którzy są na niego wyjątkowo wrażliwi, doświadczają go, nawet pozostając pod znieczuleniem miejscowym. Nie brak też osób, które panicznie boją się dentysty, co powstrzymuje je przed leczeniem. Warto wiedzieć, że możliwe jest skorzystanie ze znieczulenia ogólnego, czyli narkozy!

Jak wygląda znieczulenie ogóle w stomatologii?

Przy leczeniu w obrębie jamy ustnej możliwe jest podanie pacjentowi znieczulenia ogólnego, czyli tzw. narkozy. Preparaty do tego przeznaczone „usypiają” pacjenta. Pod względem fizjologicznym nie jest to jednak sen, lecz stan stłumienia aktywności mózgu. Pacjent pod narkozą nie czuje bólu i nie ma świadomości tego, co się z nim dzieje. Zmysły pozostają uśpione, ale funkcje życiowe są zachowane.

Znieczulenie ogólne podaje anestezjolog i on też kontroluje parametry pacjenta przez cały czas zabiegu – mówi ekspert z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie. – Naturalnie, nie każdemu pacjentowi można podać znieczulenie ogólne. Dlatego zabieg z jego wykorzystaniem jest poprzedzony dokładnym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy schorzeń obecnych w rodzinie.

Jeżeli obawa przed bólem podczas zabiegu stomatologicznego paraliżuje Cię i powstrzymuje przed podjęciem leczenia, rozważ przeprowadzenie go pod znieczuleniem ogólnym. Przez czas zabiegu nie doświadczysz bólu ani żadnego innego dyskomfortu: dźwięku wierteł, specyficznego zapachu i innych okoliczności, które wielu pacjentów przyprawiają o zawrót głowy. Po wszystkim obudzisz się bez problemu, który dotychczas Cię dręczył!

Przy jakich zabiegach stomatologicznych możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego?

Znieczulenia ogólnego można sobie zażyczyć przy praktycznie każdym zabiegu chirurgicznym i z zakresu leczenia zachowawczego. Najczęściej na stomatologiczne znieczulenie ogólne decydują się pacjenci, którzy muszą się poddać bolesnym zabiegom chirurgicznym, takim jak: usunięcie zatrzymanego zęba mądrości, dłutowanie czy usuwanie torbieli i innych zmian w jamie ustnej. Niekiedy też z dużym bólem wiąże się usuwanie głębokich ubytków czy leczenie kanałowe – w tym przypadku także można skorzystać ze znieczulenia ogólnego.

Czy warto? Zdecydowanie tak! Mimo że znieczulenie ogólne podnosi koszt leczenia, to warto mieć na uwadze, że wiele osób paraliżujący strach przed bólem powstrzymuje przed wizytą u dentysty. Skutkuje to postępowaniem uszkodzeń zębów, obniżonym komfortem życia, zrujnowaną estetyką i groźbą poważnych powikłań, nie wspominając o bólu wcale nie mniejszym niż ten, jakiego doświadczamy podczas leczenia. Dla wielu pacjentów zabiegi stomatologiczne pod  znieczuleniem ogólnym są szansą na zatrzymanie postępu chorób zębów.

śr. ocena 5 / głosów 5