Zespół cieśni nadgarstka – charakterystyka dolegliwości

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Ma to związek ze zmianą specyfiki pracy i tym, że większość swoich obowiązków wykonujemy przy komputerze. Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka? Kogo dotyka on najczęściej? Sprawdź, czy nie jesteś w grupie i ryzyka i rozpoznaj chorobę, żeby móc skutecznie jej zapobiegać!

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Do zespołu cieśni nadgarstka dochodzi z powodu ucisku wywieranego na nerw pośrodkowy. Przebiega on wąskim kanalikiem między kośćmi nadgarstka, a ucisk jest wywołany przez przerost więzadła nadgarstka. To z kolei wywołuje stan zapalny, obrzęk tkanki nerwowej i nasilenie się objawów. Co więcej, z powodu ucisku składniki odżywcze z trudem docierają do napuchniętych tkanek.

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka łatwo zbagatelizować – ostrzega specjalista z Kliniki Chęciński. – Może pojawiać się nocne drętwienie ręki, które przypisujemy temu, że przez sen przygnietliśmy ją ciężarem własnego ciała. Drętwieją także palce, jednak początkowo dolegliwości te są przejściowe i szybko o nich zapominamy. Ból może pojawiać się w łokciu lub w ramieniu, co często prowadzi do nietrafnej diagnozy i błędnego leczenia. Z czasem drętwienie się nasila i wydłuża, tracimy władzę w palcach, przez co nie możemy wykonywać precyzyjnych czynności manualnych czy utrzymywać przedmiotów w dłoni. Następuje zanik mięśni kciuka i ustawia się on bliżej pozostałych palców. Jest to tzw. małpia ręka. Na tym etapie leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest trudne i dolegliwe, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych mało nasilonych objawów.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka i osoby szczególnie narażone

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany długim utrzymywaniem dłoni w jednej pozycji, a konkretnie bez podparcia nadgarstków. Ułożenie takie często spotyka się u osób pracujących przy komputerze, dlatego zespół cieśni nadgarstka dotyka najczęściej pracowników biurowych, programistów, redaktorów czy studentów. Ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka rośnie u kobiet w ciąży.

Schorzenie to uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych przy komputerze, dlatego profilaktyka jest szczególnie ważna. Przede wszystkim trzeba pamiętać o prawidłowym ułożeniu dłoni na klawiaturze. Nadgarstki powinny spoczywać na specjalnej podkładce. Trzymanie ich w powietrzu wymusza ciągłe napięcie mięśni, a to prosta droga do zespołu cieśni nadgarstka. Warto pamiętać też o przerwach, podczas których wykonamy kilka prostych ćwiczeń i pozwolimy rękom spoczywać lub zwisać swobodnie.

śr. ocena 5 / głosów 5