ziololecznictwo

Zastosowanie ziołolecznictwa w leczeniu chorób metabolicznych

Ziołolecznictwo budzi wiele kontrowersji; niektóre środowiska odrzucają je, uznając za nieskuteczne i niezgodne z zasadami medycyny konwencjonalnej, inne z kolei uznają ich wyższość nad dostępnymi współcześnie farmaceutykami. Tymczasem prawda, jak zwykle, leży gdzieś po środku.

Czy ziołolecznictwo naprawdę działa?

Stosowanie naturalnych sposobów leczenia z wykorzystaniem preparatów ziołowych przynosi pozytywne efekty w terapii wielu rozmaitych schorzeń, jednak korzystanie z metod fitoterapii zawsze musi być traktowane jako uzupełnienie konwencjonalnych metod kuracji – przekonuje nasz rozmówca z ZOZ Euro-Klinika.

Bardzo ważne jest, by doboru wskazanych w danym przypadku ziół dokonywał specjalista, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta i inne leki, które są przez niego przyjmowane. Stosowanie ziół ma na celu przede wszystkim wspieranie konwencjonalnej kuracji, poprzez łagodzenie dolegliwości towarzyszących chorobie i leczeniu oraz wzmacnianie odporności.

Ziołolecznictwo w leczeniu chorób metabolicznych

Współcześnie ziołolecznictwo znajduje zastosowanie w leczeniu  wielu rozmaitych schorzeń, w tym chorób metabolicznych. Dobrze dobrane mieszanki ziołowe pomagają uporać się z problemami otyłości i niedożywienia, ale także przynoszą ulgę diabetykom i pacjentom mierzącym się z nadczynnością tarczycy.

Cukrzyca a ziołolecznictwo

Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą metaboliczną, która wymaga zazwyczaj dożywotniego leczenia z wykorzystaniem zastrzyków z insuliny, przestrzegania ścisłej diety, kontrolowania wagi w celu zapobiegania nadwadze i dużej aktywności fizycznej. Niestety, nawet mimo przestrzegania restrykcyjnych zasad terapii może prowadzić do rozmaitych powikłań i chorób towarzyszących.

Stosowanie preparatów ziołowych w leczeniu cukrzycy zawsze traktowane jest uzupełniająco, ma na celu zmniejszenie dokuczliwości objawów i nie może zastąpić farmakoterapii. Warto jednak sięgnąć po odpowiednie zioła, które poprawiają jakość codziennego funkcjonowania diabetyka. Najczęściej podstawą takich mieszanek jest wiesiołek, rutwica lekarska i owocnia fasoli pospolitej w połączeniu z szałwią, pokrzywą i korzeniem mniszka lekarskiego.

Zioła w leczeniu nadczynności tarczycy

Również nadczynność tarczycy, a więc choroba o podłożu hormonalnym, musi być leczona pod ścisłą kontrolą lekarza, jednak i tu zioła okazują się pomocne. Należy przy tym pamiętać, że ich przyjmowanie zawsze trzeba skonsultować z ekspertem fitoterapii, informując go o wszystkich przyjmowanych lekach!

Wśród ziół stosowanych u chorych na nadczynność tarczycy wymienia się echinaceę i lukrecję, żeń-szeń, morszczyn i melisę, ale także mniej znane rośliny, takie jak ashwagandha czy brahimi.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zastosowanie ziołolecznictwa jest uzasadnione również w leczeniu otyłości. Najbardziej znanym ziołem, które pomaga regulować procesy trawienne jest oczywiście mięta. Podobne działanie wykazuje korzeń mniszka, natomiast w przypadku ciężkich problemów z zaparciami pomocna jest kora szkłaku.

śr. ocena 5 / głosów 6