laser fotokoagulacyjny

Zastosowanie okulistycznych laserów fotokoagulacyjnych

Oko to bardzo delikatny, wrażliwy narząd, a właściwie, można powiedzieć – bardzo zaawansowany biologiczny instrument optyczny. Jednocześnie jest to narząd zmysłu, który wykorzystujemy najszerzej, a którego brak bardzo utrudnia życie. Kiedyś wszelkie zabiegi na oczach wiązały się z ryzykiem, a ich zakres był ograniczony. Dziś z pomocą przychodzą lasery. Jak działają? Do czego służą?

Czym jest laser? Jak działa?

Laser to urządzenie emitujące wzmocnione, wymuszone światło. Najczęściej jest to wiązka o bardzo małej rozbieżności. Światło jest wzmacniane poprzez kwantowe powielanie fotonów. Następnie odpowiednie z nich są wybierane przez układ optyczny. Istnieje wiele typów laserów zróżnicowanych pod względem licznych czynników: mocy, sposobu pracy, widma promieniowania, zastosowań. Wiele dziedzin technologii, nauki i przemysłu korzysta z możliwości, jakie daje laser. W medycynie wykorzystuje się go do diagnostyki, terapii (stymulacja i chirurgia laserowa), oświetlania pola operacji, a także do „twardej obróbki” tkanki. Laserem można przeprowadzać: cięcia, koagulację, odparowanie, a nawet obróbkę mechaniczną, taką jak rozrywanie czy kawitacja.

Laser w chirurgii oka

Szczególnie na laserowej rewolucji skorzystała okulistyka. Klasyczne narzędzia chirurgiczne są zbyt duże i nieporęczne, zaś ręka chirurga, nawet najbardziej wprawnego, może zadrżeć, odbierając pacjentowi wzrok. Laser jest precyzyjny i sterowany komputerowo, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tych ważnych organów, jakimi są oczy.

Lasery fotokoagulacyjne można wykorzystywać np. do przyklejania do dna oka siatkówki, która oderwała się na skutek urazów mechanicznych, takich jak uderzenie w tył głowy. Polega to na „sklejeniu” dwóch tkanek. Ten rodzaj lasera pomaga także powstrzymać krwotoki oraz zmiany naczyniowe wewnątrz gałki ocznej. Stosuje się go także do rozcinania cyst oraz zrostów na powiekach, spojówkach, tęczówkach i rogówkach. Lasery fotokoagulacyjne rozwiązują problemy osób zmuszonych dotychczas do noszenia okularów, niwelują bowiem takie wady, jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Korygować można nawet duże wady. Zakres leczonych odchyłów to od + 6 do -13 dioptrii.

Ponadto ratują wzrok osób chorujących na jaskrę i zaćmę. To wszystko dzięki najnowszej technologii i specjalistycznym urządzeniom, które zagościły w gabinetach okulistycznych i są stale rozwijane. Lasery fotokoagulacyjne dostarcza między innymi Poland Optical.

śr. ocena 5 / głosów 4