Aparat słuchowy

Zasady działania aparatów słuchowych

Wraz z wiekiem lub na skutek urazów słuch może słabnąć, co jest znaczącym utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu. Jednak nowoczesna technologia pozwala w pełni korzystać z codziennego życia. Dlatego też, jeśli pojawiają się problemy ze słuchem, warto udać się do lekarza, zdiagnozować problem i jeśli to konieczne – dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Jak zatem działa to urządzenie i co warto o nim wiedzieć? Najistotniejsze informacje przedstawiamy w tekście poniżej.

Z czego zbudowany jest aparat słuchowy?

Każdy aparat słuchowy ma stałe elementy budowy, które pozwalają walczyć z problemami związanymi z z ubytkiem słuchu a przede wszystkim lepiej rozumieć mowę. Istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych, w których budowie możemy wyróżnić mikrofon, baterię, słuchawkę oraz procesor.

Jak mówią specjaliści z protetyki słuchu Otis: Należy pamiętać, że nie każdy aparat słuchowy działa w ten sam sposób. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim zdolnością do zbierania dźwięku oraz rozumienia mowy. Warto mieć na uwadze, że jeśli aparat słuchowy posiada zaawansowaną technologię i jest wyższej jakości niż inne modele dostępne na rynku medycznym, pozwala na odbieranie dźwięku, który jest naturalny.

Jak wygląda wnętrze aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada kilka warstw, w których znajdują się poszczególne podzespoły. Mikrofony montowane we wnętrzu aparatu słuchowego są bardzo małe, a mimo tego precyzyjne. Kiedy mikrofon wychwyci dźwięk, zostaje on przekazany do procesora. Tam dźwięk jest przetwarzany w sygnał, który jest dopasowany do konkretnego użytkownika aparatu. Oznacza to, że głośność przetworzonego dźwięku oraz jego barwa zostają przetworzone zgodnie z ustawieniami użytkownika. Następnie sygnał jest przekazywany do słuchawki znajdującej się w kanale słuchowym. Przekazanie dźwięku odbywa się za pomocą przewodu elektrycznego, który znajduje się wewnątrz wężyka. W najnowszych modelach można bezprzewodowo odbierać dźwięk z telefonu komórkowego czy telewizora.

Ogóle zasady działania aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe mają za zadanie poprawę słyszenia dźwięków z zewnątrz. Dlatego mikrofon zbierający dźwięk jest podstawą każdego aparatu słuchowego. Aparat słuchowy wzmacnia dźwięk, jednocześnie wygłuszając hałasy. Oznacza to, że aparat wydobywa kluczowe dźwięki i eliminuje wszelkie zakłócenia. Dzięki temu osoba mająca problemy ze słuchem łatwiej zrozumie czyjąś mowę. Nowoczesne modele aparatów słuchowym posiadają ustawienia, które pozwalają na lepsze słyszenie w określonych sytuacjach. Przykładowo możemy wybrać program do restauracji, który przystosuje aparat do odpowiedniego wychwytywania dźwięków i wygłuszy szumy tworzone przez innych klientów.

śr. ocena 0 / głosów 0