Masaż leczniczy

Zasadnicze różnice między masażem leczniczym a relaksacyjnym

Zarówno masaż leczniczy, jak i jego relaksacyjna odmiana, to rodzaje klasycznego zabiegu. Jego intensywność, cel oraz sposób, w jaki się go wykonuje, jest różny. Jednak jego głównym zadaniem jest powrót do stanu psychicznego i fizjologicznego zgodnie z potrzebami pacjenta. Dlatego tak ważne jest subtelne dopasowanie formy masażu do oczekiwań oraz trudności, jakie pojawiają się w ciele.

Na czym polega masaż?

Masaż klasyczny to jedna z najpopularniejszych form zabiegu, o szerokim zastosowaniu. Może być on stosowany w celach terapeutycznych, w tym w schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, a także służy do stymulacji, rozluźnienia lub wzmocnienia tkanki mięśniowej. Wykorzystuje się go głównie w rehabilitacji narządów ruchu, ponieważ jest on uważany za jedną z najskuteczniejszych form leczenia.

Masaże często służą również relaksowi. W praktycznie każdym gabinecie odnowy biologicznej znajduje się stanowisko, przy którym specjalista dokonuje zabiegu. Ma on na celu poprawę samopoczucia oraz oddanie się odprężeniu, a nie funkcji leczniczej. Dodatkowo taki masaż wzbogaca się o dodatkowe przedmioty, jak gorące kamienie lub specjalistyczne olejki.

Jakie są różnice między masażem leczniczym a relaksacyjnym?

Pomimo tego, że obie formy zabiegu mają taką samą nazwę, to masaż leczniczy i relaksacyjny mają zupełnie inne zadania. Ten pierwszy służy przede wszystkim do wzmocnienia określonych partii ciała. Wykonuje go zazwyczaj fizjoterapeuta lub osoba, która uzyskała odpowiednie kompetencje.

Masaż leczniczy może być wykonany przez osobę, która została jedynie do tego przeszkolona. Jego działanie ma charakter krótkotrwały oraz nie wpływa on na poprawę stanu zdrowia fizycznego. Pomaga on tylko i wyłącznie w poprawie samopoczucia pacjenta. W przeciwieństwie do masażu leczniczego dozwolone jest tutaj użycie różnych dodatkowych substancji, głównie zapachowych, które pogłębią trwający relaks.

Gdzie wykonać masaż leczniczy?

Gabinetów oferujących masaże lecznicze jest dużo. Warto jednak przed udaniem się w dane miejsce przeczytać opinie, które łatwo znaleźć w internecie. Wynika to z faktu, że często pod fizjoterapeutów podszywają się osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy medycznej oraz swoimi działaniami mogą wyrządzić sporo szkód.

Dobrą opinią cieszy się na przykład Centrum Synergia. Masażyści tam pracujący charakteryzują się właściwą wiedzą, która pozwoli przynieść pacjentowi ulgę od bólu. Dodatkowo można tam zapisać się na różne typy masażu w tym klasyczna odmiana, a także zabieg limfatyczny.

śr. ocena 0 / głosów 0