Zalety stosowania implantów zębowych w odbudowie uzębienia

Utrata naturalnych zębów niesie za sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Powoduje zaburzenia funkcji żucia, ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu, a co gorsze z czasem doprowadza także do rozpoczęcia procesów zanikowych tkanki kostnej w jamie ustnej. Najdoskonalszą metodą przeciwdziałania tego typu problemom jest wszczepienie implantów zębowych.

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy zębów

Główną zaletą implantów zębowych, jako elementu zastępującego utracone zęby pacjenta jest fakt, że jest to jedyny rodzaj uzupełnienia protetycznego, które poza idealnym odwzorowaniem korony zęba, pozwala także na odbudowę jego korzenia. A to właśnie korzeń zęba odpowiada za stabilność sztucznego zęba i to dzięki niemu można całkowicie zapobiec powstawaniu procesów zanikowych.

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe zbudowane są z trzech elementów: odpowiadającego za zastąpienie wspomnianego już korzenia filaru implantu, korony protetycznej oraz znajdującego się pomiędzy nimi łącznika. Najważniejszym elementem jest filar, czyli tak naprawdę wykonana z tytanu lub jego stopów śruba, która wprowadzana jest w dziąsło lub w szczękę pacjenta.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej dr. Szczyrka w Warszawie: Nie bez przyczyny filar implantu zębowego wykonany jest właśnie z tytanu. Materiał ten bowiem jest na tyle twardy, że gwarantuje wytrzymałość na wszelkie obciążenia mechaniczne, dzięki czemu nasz nowy ząb ma zapewnioną stabilność. Tytan wykazuje poza tym doskonałą biozgodność z tkankami organizmu, dzięki czemu filar po wszczepieniu może być obrastany przez tkankę kostną, tak jak korzeń naturalnego zęba, co eliminuje powstawanie procesów zanikowych kości.

Korona implantu zębowego

Wszczepienie implantu zębowego to jednak nie jest jedyny etap odbudowy utraconego zęba. Po wykonaniu zabiegu i odczekaniu, aż implant się przyjmie i zagoją się powstałe rany, na sztuczny korzeń zęba nabudowywana jest jeszcze korona. Na początku, tuż po wszczepieniu implantu wykonuje się wykonaną z akrylu koronę tymczasową, natomiast po pełnym zagojeniu się rany, w jej miejscu umieszczana jest korona porcelanowa. Dlaczego porcelanowa? Przede wszystkim dlatego, że materiał ten wyglądem najbardziej przypomina naturalne zęby, dzięki czemu możliwe jest idealne odbudowanie estetyki uśmiechu. Korony porcelanowe wykazują także bardzo dużą trwałość i wytrzymałość na obciążenia, co sprawia, że możemy być pewni tego, że nasz nowy ząb będzie w stanie nam służyć przez wiele lat.

śr. ocena 5 / głosów 3