Zalety odbudowy uzębienia przy użyciu implantów zębowych

Uśmiech to nasza najważniejsza wizytówka – żebyśmy mogli wykorzystać jego moc, powinien być pełen. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego, że doświadczymy braków w uzębieniu – należą do nich nieodpowiednia higiena, choroby, wypadki oraz zaawansowany wiek. Na szczęście współczesna stomatologia zna rozwiązania, które pozwalają uzupełnić ubytki i przywrócić naszemu uśmiechowi dawny blask. Jednym z nich są implanty zębowe.

Czym są implanty?

Wbrew powszechnemu przekonaniu implant zębowy nie jest całą, umieszczaną na stałe protezą, którą umieszcza się w miejscu brakującego zęba. W fachowej terminologii nazywa się tak tytanową śrubę, która mocowana jest w kości szczęki. Dlaczego za materiał służy akurat tytan?

Ponieważ jest to materiał odznaczający się wysoką biozgodnością – wyjaśnia dr Jolanta Bochińska, stomatolog – Oznacza to, że potrafi on na stałe połączyć się z kością, zastępując utracony korzeń. Po zamontowaniu implantu i jego zrośnięciu się z tkanką umieszcza się na nim koronę lub protezę, która imituje utracony ząb.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Montowane na stałe implanty to obecnie najskuteczniejsza metoda uzupełniania braków uzębienia, jednakże ze względu na wysokie koszty wykonania zabiegów wciąż dostępna bardzo wąskiej grupie pacjentów. Pod względem kosztów przegrywa ona z powszechnie stosowanymi ruchomymi protezami. Dlaczego mimo to warto rozważyć właśnie implanty? Przede wszystkim dla zdecydowanie wyższego komfortu używania. Są one montowane na stałe, dlatego nie ma ryzyka, że wypadną w najmniej odpowiednim momencie, np. podczas jedzenia, czy mówienia. Dodatkowo nie wymagają one uszkodzenia zdrowych zębów, jak to dzieje się w przypadku tzw. mostków do których zamontowania konieczne jest zeszlifowanie zębów znajdujących się obok. Kolejną wielką zaletą implantów jest ich wysoka estetyka – korona całkowicie zakrywa gwint implantu i jest nie do odróżnienia od naturalnego zęba. Oczywiście należy pamiętać, że fakt posiadania implantów nie zwalnia pacjenta z higieny jamy ustnej – zaniedbania w tym zakresie prowadzą do stanów zapalnych oraz przebarwień na implantach.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Pomijając oczywisty dyskomfort w jedzeniu i mówieniu, braki w uzębieniu są przyczyną atrofii kości szczękowej, czyli jej zaniku. Dzieje się tak ponieważ w miejscu ubytku zębowego kość nie jest obciążona, nie bierze udziału w gryzieniu i przeżuwaniu. Wraz z zanikiem kości obniża się linia dziąseł, co może prowadzić do poważnych schorzeń, nasilają się problemy z przeżuwaniem, zaś kształt twarzy ulega drastycznym zmianom – żuchwa wysuwa się do przodu, policzki stają się zapadnięte, luźna skóra wokół ust jest bardziej narażona na marszczenie. W efekcie wyglądamy znacznie starzej, niż powinniśmy. Im szybciej podejmiemy decyzję o uzupełnieniu ubytków za pomocą implantów zębowych, tym lepiej.

 

śr. ocena 5 / głosów 3