Zakres zabiegów przeprowadzanych w  ramach chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Jest jednym z bardziej skomplikowanych działów stomatologii, gdyż wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Zabiegi przeprowadzają lekarze, zajmujący się operacjami w obszarze twarzoczaszki: chirurdzy stomatolodzy, chirurdzy szczękowo-twarzowi oraz laryngolodzy. Jaki jest zakres zabiegów?

Zakres zabiegów przeprowadzanych w  ramach chirurgii stomatologicznej jest niezmiernie szeroki i obejmuje takie działania, jak ekstrakcja zębów, leczenie ropni czy nawet leczenie nowotworów jamy ustnej.

Ze względu na stopień skomplikowania zabiegu, chirurgię stomatologiczną można podzielić na prostą i skomplikowaną.

Chirurgia stomatologiczna prosta

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej prostej wykonuje się zazwyczaj w miarę szybko, a rekonwalescencja po nich nie trwa długo. Nowoczesne metody znieczulania powodują, że nie towarzyszy im ostry ból. Zaliczyć do nich można:

  • ekstrakcję zębów stałych i mlecznych (z wyjątkiem zębów mądrości)
  • leczenie stanów zapalnych
  • przecinanie ropni

Profesjonalną opiekę stomatologiczną, w tym zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, oferuje swoim pacjentom renomowany gabinet stomatologiczny Jardent. Wykwalifikowani i doświadczeni dentyści zajmują się także protetyką, implantologią oraz stomatologią estetyczną.

Chirurgia stomatologiczna zaawansowana

W przypadku zabiegów z zakresu zaawansowanej chirurgii stomatologicznej, stopień ich skomplikowania, a także czas trwania zależeć będzie od zaawansowania schorzenia oraz budowy zębów. Są to zabiegi bardziej inwazyjne, a czas rekonwalescencji po nich również trwa dłużej. Bardzo często konieczna jest po nich wizyta lub konsultacja u innego specjalisty, na przykład protetyka. Pacjenci kierowani są także na dodatkowe wizyty, w celu usunięcia szwów.

Do zabiegów z zakresu zaawansowanej chirurgii stomatologicznej zaliczyć możemy zatem operacyjne usuwanie zębów mądrości, resekcje wierzchołków korzeni, usuwanie fragmentu dziąsła, usuwanie torbieli i włókniaków. Należy do nich także usuwanie części zęba.

Wiele gabinetów dentystycznych specjalizuje się także w bardziej skomplikowanych zabiegach. W zakres bowiem omawianej gałęzi medycyny wchodzi również plastyka połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, podcinanie wędzidełek warg oraz języka, zabiegi na zatoce szczękowej, leczenie guzów nowotworopodobnych czy leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki.

śr. ocena 5 / głosów 5