zab-zatrzymany

Ząb zatrzymany – co powinieneś wiedzieć?

Zęby zatrzymane mogę powodować nawracające stany zapalne objawiające się: bólem promieniującym do skroni, obrzękiem policzka, zaczerwieniem i bolesnością okolicy zęba zatrzymanego oraz szczękościsk. Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, zatrzymane zęby mogą spowodować powstanie torbieli oraz niszczenie przegrody międzyzębowej oraz korzeni zęba obok. Wszystkie te objawy są wskazaniem do usunięcia zęba zatrzymanego, najczęściej ósemki. W zębach częściowo wyrzniętych, przykrytych częściowo dziąsłem, często dochodzi do zapalenia miazgi(potocznie mówiąc nerwu zęba) co także daje silne dolegliwości bólowe oraz jest wskazaniem do ekstrakcji.

Najczęściej można spotkać się z zatrzymaniem ósemek, czyli zębów mądrości. Rzadziej zdarza się zatrzymanie jedynek oraz górnych trójek, a także dolnych zębów przedtrzonowych. To duży problem dla całej jamy ustnej, w której dochodzi do zaburzenia jej prawidłowego funkcjonowania – komentuje nasz ekspert z Gabinetu dentystycznego Dental Med.

Przyczyny zatrzymania zębów

Dlaczego dochodzi do zatrzymania zębów? Najczęstszą przyczyną zębów zatrzymanych jest brak miejsca w łuku zębowym. Z innych przyczyn można wymienić: stany zapalne kości, guzy nowotworowe, awitaminoza, urazy.

Leczenie zębów zatrzymanych

Leczenie zębów zatrzymanych zależy od ich stanu. Na początek należy wybrać się do gabinetu dentystycznego, takiego jak Dental Med, w którym stomatolog zadecyduje, co zrobić dalej. W przypadku nawracających stanów zapalnych, konieczne jest przepłukanie kieszonki antyseptykiem oraz gdy jest taka możliwość, wycięcie dziąsła nad koroną zęba. Zabieg ten powinien spowodować ustąpienie dolegliwości, jeśli nie, ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. W przypadku silnych dolegliwości miejscowych i ogólnych, konieczne jest przepisanie antybiotyku.

śr. ocena 4.3 / głosów 4