stomatolog

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Mikroskop jest nieocenionym urządzeniem wykorzystywanym w stomatologii. Dzięki niemu wykonywanie zabiegów, takich jak leczenie kanałowe, stało się niezwykle precyzyjne i w pełni bezpieczne. Dzięki możliwości powiększenia pola zabiegowego nawet dwudziestokrotnie mikroskop umożliwia stomatologowi precyzyjną pracę, a pacjentowi w pełni profesjonalny zabieg bez komplikacji.

O możliwościach wykorzystania mikroskopu w stomatologii opowie dentystka dr Jolanta Bochińska.

Mikroskop w endodoncji

Mikroskop jest wykorzystywany w stomatologii przede wszystkim do zabiegów endodontycznych, czyli leczenia kanałowego. Umożliwia precyzyjny ogląd leczonego zęba, nawet w przypadku, kiedy kanały są rozgałęzione lub gdy występuje zakrzywienie korzeni. Za pomocą mikroskopu można dokładnie obejrzeć wnętrze kanału, następnie precyzyjnie je oczyścić i wypełnić materiałem endodontycznym.

Mikroskop umożliwia zobaczenie problemów niewidocznych gołym okiem. Miejsce zabiegowe można powiększyć aż dwudziestokrotnie. Zazwyczaj aż tak duże powiększenie nie jest wymagane, jednak pokazuje to możliwości, jakie daje mikroskop.

Wykorzystanie mikroskopu w innych dziedzinach stomatologii

Choć mikroskop wykorzystuje się głównie do zabiegów endodontycznych, przydaje się również w innych dziedzinach stomatologii. Może być używany na przykład do precyzyjnego oczyszczania zębów objętych próchnicą. Dzięki powiększeniu można usunąć wyłącznie zmiany próchnicze, bez naruszania sąsiednich tkanek. Dzięki użyciu mikroskopu można również wykryć bardzo wczesne zmiany lub mikrouszkodzenia – dzięki temu jest przydatny także w profilaktyce.

Mikroskop jest również przydatny w chirurgii lub protetyce. Umożliwia dokładne przygotowanie dziąseł pod wkłady protetyczne, służy do przygotowania zębów do założenia licówek, a w przypadku wykonywania zabiegów chirurgicznych daje możliwość kontroli operowanego miejsca i zastosowanie mikronarzędzi oraz cienkich szwów.

Nie ma również przeciwwskazań, by używać mikroskopu także w stomatologii estetycznej. Zabiegi higienizacyjne wykonane pod mikroskopem będą dokładniejsze.

Jakie korzyści dla pacjenta niesie wykorzystanie mikroskopu?

Przede wszystkim pewność, że zabieg zostanie wykonany bez żadnych komplikacji. Leczenie kanałowe może być wykonane już podczas jednej wizyty. Dodatkowo pacjent leży na plecach, w komfortowej pozycji. Zabiegi nie wiążą się z bólem i nie wymagają długotrwałych ani kilkukrotnych wizyt. Nawet w przypadku skomplikowanej struktury zębów pacjent może mieć pewność, że dentysta niczego nie przeoczy.

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii, jest więc korzystne nie tylko dla lekarza, ale również dla pacjentów. W przypadku problemów z zębami warto więc wybrać gabinet stomatologiczny, który oferuje zabiegi z wykorzystaniem mikroskopu.

śr. ocena 5 / głosów 1