Kiedy wybrać się z wizytą do ortodonty?

Lekarz ortodonta specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu. Jeszcze nie tak dawno temu leczeniu ortodontycznemu poddawane były niemal wyłącznie dzieci, dziś jednak z usług ortodontów korzystają bardzo często także osoby dorosłe. Kiedy warto udać się na wizytę do ortodonty? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Żeby odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie niniejszego tekstu warto jest najpierw poznać przyczyny powstawania wad zgryzu. Okazuje się, że najczęściej wady zgryzu są powiązane z negatywnymi nawykami oraz nieprzestrzeganiem zasad dbania o stan zębów w dzieciństwie. To właśnie u małych dzieci kształtuje się bowiem zgryz człowieka, i jeśli zaniedbamy lub zaniechamy leczenie zębów mlecznych istnieje duża szansa, że w późniejszych latach nasze dziecko będzie cierpiało z powodu krzywego zgryzu. Dopuszczenie do przedwczesnego wypadania „mleczaków” sprawia, że wyrastające w ich miejscu zęby stałe nie mogą się prostu ustawić, będą na siebie nachodziły lub w ogóle nie będzie dla nich miejsca. O prosty zgryz należy zatem dbać już w okresie dzieciństwa, żeby później nie trzeba było poddawać się leczeniu ortodontycznemu.

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym

Dbanie o stan zębów mlecznych swojego dziecka to tylko jeden z elementów, który pozwoli w przyszłości zapobiec żmudnemu, bo długotrwałemu leczeniu ortodontycznemu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Medidens w Częstochowie: Bardzo ważnym elementem jest także kontrolowanie prawidłowego rozwoju zgryzu dziecka. Dlatego też zaleca się, aby wszyscy rodzice przychodzili do lekarza ortodonty ze swoimi dziećmi, jeszcze zanim wykryje się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości zgryzu. Na taką wizytę można przyjść z dzieckiem, które skończyło zaledwie 3, 4 lata. Taką wizytę można potraktować jako kontrolną, lekarz ortodonta dokładnie sprawdzi czy zęby malucha rozwijają i ustawiają się prawidłowo, a w razie jakichkolwiek zauważonych nieprawidłowości może zalecić stosowanie tzw. płytki przedsionkowej, czyli najprostszego rodzaju aparatu ortodontycznego, które dziecko będzie musiało stosować zaledwie od 2 do 4 godzin dziennie, a które pozwoli dokonać niezbędnej korekty zgryzu na wczesnym etapie rozwoju.

Wizyta u ortodonty osób dorosłych

Wizyty z dzieckiem w gabinecie ortodontycznym mają za zadanie przeciwdziałanie powstawaniu wad zgryzu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych oraz dzieci, które mają już wszystkie zęby stałe. W takich przypadkach warto jest się udać do ortodonty w celu sprawdzenia czy nasz zgryz jest naprawdę prosty i czy nie ma konieczności jego wyprostowania. Niestety życie z wadami zgryzu nie jest łatwe. Krzywe zęby mogą bowiem powodować trudności w procesie żucia, zmieniają wygląd szczęki oraz mogą być przyczyną wad wymowy. Jedyną metodą ich leczenia, jest leczenie ortodontyczne.

śr. ocena 5 / głosów 4