Przyczyny powstawania wad zgryzu
Żeby odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie niniejszego tekstu warto jest najpierw poznać przyczyny powstawania wad zgryzu. Okazuje się, że najczęściej wady zgryzu są powiązane z negatywnymi nawykami oraz nieprzestrzeganiem zasad dbania o stan zębów w dzieciństwie. To właśnie u małych dzieci kształtuje się bowiem zgryz człowieka, i jeśli zaniedbamy lub zaniechamy leczenie zębów mlecznych istnieje duża szansa, że w późniejszych latach nasze dziecko będzie cierpiało z powodu krzywego zgryzu. Dopuszczenie do przedwczesnego wypadania „mleczaków” sprawia, że wyrastające w ich miejscu zęby stałe nie mogą się prostu ustawić, będą na siebie nachodziły lub w ogóle nie będzie dla nich miejsca. O prosty zgryz należy zatem dbać już w okresie dzieciństwa, żeby później nie trzeba było poddawać się leczeniu ortodontycznemu.
Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym
Dbanie o stan zębów mlecznych swojego dziecka to tylko jeden z elementów, który pozwoli w przyszłości zapobiec żmudnemu, bo długotrwałemu leczeniu ortodontycznemu.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Medidens w Częstochowie: Bardzo ważnym elementem jest także kontrolowanie prawidłowego rozwoju zgryzu dziecka. Dlatego też zaleca się, aby wszyscy rodzice przychodzili do lekarza ortodonty ze swoimi dziećmi, jeszcze zanim wykryje się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości zgryzu. Na taką wizytę można przyjść z dzieckiem, które skończyło zaledwie 3, 4 lata. Taką wizytę można potraktować jako kontrolną, lekarz ortodonta dokładnie sprawdzi czy zęby malucha rozwijają i ustawiają się prawidłowo, a w razie jakichkolwiek zauważonych nieprawidłowości może zalecić stosowanie tzw. płytki przedsionkowej, czyli najprostszego rodzaju aparatu ortodontycznego, które dziecko będzie musiało stosować zaledwie od 2 do 4 godzin dziennie, a które pozwoli dokonać niezbędnej korekty zgryzu na wczesnym etapie rozwoju.
Wizyta u ortodonty osób dorosłych
Wizyty z dzieckiem w gabinecie ortodontycznym mają za zadanie przeciwdziałanie powstawaniu wad zgryzu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych oraz dzieci, które mają już wszystkie zęby stałe. W takich przypadkach warto jest się udać do ortodonty w celu sprawdzenia czy nasz zgryz jest naprawdę prosty i czy nie ma konieczności jego wyprostowania. Niestety życie z wadami zgryzu nie jest łatwe. Krzywe zęby mogą bowiem powodować trudności w procesie żucia, zmieniają wygląd szczęki oraz mogą być przyczyną wad wymowy. Jedyną metodą ich leczenia, jest leczenie ortodontyczne.