Wskazania do wykonania zabiegu histeroskopii

Badanie histeroskopowe, czyli wziernikowanie macicy, jest rodzajem diagnostycznego lub operacyjnego badania ginekologicznego, które umożliwia przeprowadzającemu je lekarzowi dokładne ocenienie stanu wewnętrznych ścian macicy oraz ewentualne pobranie materiału do dalszych badań laboratoryjnych. Wykonuje się je przede wszystkim w sytuacjach, gdy wcześniej wykonane badania ginekologiczne i USG nie pozwalają na postawienie precyzyjnej diagnozy zaobserwowanego problemu.

Jakie są wskazania do histeroskopii?

Zabieg histeroskopowy wykonuje się przede wszystkim w celu zdiagnozowania i leczenia stanów przednowotworowych i nowotworowych oraz zaburzeń rozrodu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z Prywatnej Kliniki Specjalistycznej Polis Clinic: Histeroskopię wykonuje się u kobiet, u których zaobserwowano trudne do precyzyjnego zdiagnozowania objawy, m.in. krwawienia. Wskazaniem do wykonania wziernikowanie mogą być również podejrzenia istnienia wad w budowie macicy, przerwanie ciągłości ścian macicy lub istnienia zrostów wewnątrzmacicznych oraz konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy. Bardzo często badanie wykonuje się także u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z jej doniesieniem. Zaletą tej metody jest możliwość bardzo precyzyjnego określenie charakteru, wielkości oraz umiejscowienia wszystkich wykrytych zmian patologicznych błony śluzowej, która wyściela macicę.

I faktycznie. Dzięki przeprowadzeniu badania, specjalista może zlokalizować i ocenić nawet najdrobniejsze zmiany, np. polipy, zrosty, mięśniaki czy guzy nowotworowe. W razie konieczności, ma również możliwość pobrania niezbędnych do wykonania dalszych badań próbek tkanek.

Przebieg zabiegu histeroskopowego

Histeroskopia wykonywana jest na fotelu ginekologicznym. Zabieg trwa około kilkunastu minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed jego wykonaniem konieczne jest dokładne opróżnienie pęcherza. Badanie wykonywane jest przy użyciu histeroskopu, czyli rodzaju przyrządu optycznego. Przed jego wprowadzeniem do wnętrza pochwy, lekarz podaje pacjentce znieczulenie dożylne i odkaża wejście do pochwy. Następnie wprowadza do pochwy około 30-centymetrową, wąską tulejkę. W trakcie tej czynności steruje umieszczonymi na rękojeści urządzenia pokrętłami, które dozują powodujące rozciąganie się ścianek macicy płynami lub dwutlenkiem węgla. Na końcu tulejki znajduje się także źródło światła oraz mała kamerka, której obraz można obserwować na monitorze.

W trakcie wykonywania zabiegu histeroskopii, lekarz jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy. W razie potrzeby może również wprowadzić przez tulejkę mikronarzędzia, które umożliwiają pobranie wycinków śluzówki koniecznych do wykonania dalszych badań histopatologicznych.

śr. ocena 5 / głosów 4