proteza oka

Wskazania do protezowania gałki ocznej

Protezowanie gałki ocznej wykonuje się u pacjentów z uszkodzeniami, chorobami oczu oraz z wadami wrodzonymi. Dowiedz się, jakie są wskazania do epiprotez.

Wskazania do protezowania gałki ocznej

Protezowanie gałki ocznej jest czasami jedynym ratunkiem dla polepszenia standardu życia. Choć wydaje się oczywiste, budzi wiele emocji i jest przyczynkiem do stawiania ważnych pytań. Jeśli więc czujesz potrzebę skorzystania z dobrodziejstw protetyki okulistycznej, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są podstawowe wskazania do protezowania gałki ocznej.

Dlaczego protezowanie oka jest ważne?

Zabieg protezowania gałki ocznej niezbędny jest u pacjentów z uszkodzeniami i chorobami oczu oraz z wadami wrodzonymi. Polega na wszczepieniu implantu do oczodołu pozbawionego gałki ocznej. Znaczenie tego zabiegu można rozpatrywać w dwóch kategoriach – estetycznej i zdrowotnej. Proteza oka pozwala pacjentowi odzyskać pewność siebie i dobrą samoocenę oraz pozbyć się kompleksów wynikających z deformacji gałki ocznej. Jak ważne jest to w kontaktach społecznych, nie trzeba nikogo przekonywać. W kontekście anatomicznym proteza gałki ocznej zapobiega zapadaniu się oczodołu i deformacji twarzoczaszki. Dodatkowo modeluje spojówkę, tworząc przestrzeń między implantem pokrytym spojówką a powieką zwaną załamkiem. Załamek jest istotny dla osadzenia przyszłej epiprotezy oka. Implant pomaga również w zachowaniu częściowej ruchomości epiprotezy oka. Zapewnia także uzyskanie szpary powiekowej zbliżonej wielkością do szpary drugiego oka. Implant oczodołowy wymaga ciągłej zmiany u rosnącego dziecka, tak aby oczodół powiększał się w tym samym tempie co cała twarzoczaszka. Jednocześnie implant oczodołowy ułatwia zachowanie prawidłowej pracy mięśni gałkoruchowych, co gwarantuje ruchomość gałki ocznej wraz z protezą w dużym zakresie. Należy pamiętać, że brak gałki ocznej prowadzić może do częściowego zaniku tkanek miękkich i kości oczodołu. Implant gałki ocznej umożliwia normalne życie i choć pacjenci jednooczni mają pewną utratę percepcji głębi i widzenia peryferyjnego, mogą z powodzeniem podejmować wyzwania życiowe i zawodowe.

Kiedy należy protezować gałkę oczną?

Najczęściej protezowanie gałki ocznej wykonuje się u osób z utratą oka z powodu urazu oraz w związku ze schorzeniami o różnej etiologii, a przede wszystkim przy:

  • nieoperacyjnym nowotworze gałki ocznej,
  • zaawansowanej bolesnej jaskrze, niepoddającej się leczeniu farmakologicznemu oraz  chirurgicznemu,
  • małooczu, bezoczu od urodzenia,
  • gałce zanikowej wskutek innych przebytych chorób oka: zaawansowane zmiany cukrzycowe, po urazach, wielokrotnych zabiegach.

W protetyce okulistycznej stosuje się protezy pełne oraz epiprotezy oczne. O ile pełne protezy oka wymagają zabiegu enukleacji, o tyle przy stosowaniu epiprotez usuwanie gałki ocznej nie jest konieczne. Dostępne są protezy oka szklane, akrylowe i od niedawna tworzone w druku 3D.

Czym są epiprotezy i jak powstają?

Epiprotezy zalecane są dla pacjentów z gałką oczną niewykształconą lub będącą w zaniku i bez poczucia światła. Wykonuje się je także jako ostatni etap po wszczepieniu implantu gałki ocznej do oczodołu. Implanty mogą być połączone specjalną śrubą tzw. peggiem z epiprotezą. Dzięki czemu nadają jeszcze lepszą ruchomość epiprotezie. Epiproteza jest to rodzaj protezy, która w zależności od miejsca ulokowania w gałce może być jednościenna lub dwuścienna. Jak wyjaśnia dr Marcin Jaworski, reprezentujący specjalistyczną Pracownię Protez Oka Next Eye Prosthesis, do produkcji epiprotez stosuje się nowatorską technikę druku 3D. Metoda ta zapewnia idealne dopasowanie implantu do gałki ocznej z dokładnością sięgającą 0,02 mm oraz doskonałe odwzorowanie, niemal z fotograficzną precyzją tęczówki i wzoru naczyń krwionośnych twardówki. Do wykonania epiprotezy wykorzystuje się wysokiej klasy skanery i drukarki 3D oraz specjalistyczne materiały biokompatybilne z ludzkim organizmem. Warto zaznaczyć, że proces produkcji jest w pełni zindywidualizowany, co stwarza szerokie możliwości spełniania oczekiwań pacjentów.

śr. ocena 0 / głosów 0