zabieg-laserowy-oka

W jakich sytuacjach wykonuje się laseroterapię siatkówki oka?

Laseroterapia siatkówki oka, zwana również niekiedy laserową fotokoagulacją, to szybki, praktycznie bezbolesny zabieg, który nie wymaga hospitalizacji. W zależności od techniki jego przeprowadzenia, a także rodzaju użytego lasera, metodą tą można leczyć całkiem szerokie spektrum schorzeń okulistycznych. Na rozwiązanie jakich konkretnie problemów możemy liczyć dzięki laseroterapii siatkówki?

Retinopatia cukrzycowa

Laseroterapia siatkówki to przede wszystkim podstawowe narzędzie walki z retinopatią cukrzycową. U osób długotrwale cierpiących na cukrzycę dochodzi do powstania zmian w naczyniach włosowatych siatkówki – mogą one stać się niedrożne lub słabe i w związku z tym wywoływać krwotoki lub obrzęki prowadzące do pogorszenia widzenia, a z czasem nawet do trwałej ślepoty. Fotokoagulacja ogniskowa (tylko w obrębie przecieku z nieprawidłowych naczyń) albo tzw. panfotokoagulacja (przeprowadzana na całej powierzchni siatkówki, z wyłączeniem umiejscowionej centralnie plamki żółtej,) pozwala zatrzymać rozwój choroby i nie dopuścić do utraty wzroku.

Zmiany zatorowo-zakrzepowe

Laseroterapia siatkówki przeprowadzana jest także w przypadku pojawienia się w oku zmian zatorowo-zakrzepowych.

Należą one do powikłań m.in. zaburzeń rytmu serca i nadciśnienia tętniczego, powstają też w związku ze wzrostem stężenia cholesterolu we krwi – słyszymy w specjalistycznych gabinetach lekarskich Pawlik w Poznaniu.

Zakrzepy również prowadzą do obrzęków i krwotoków oraz do tworzenia się nowych, słabych naczyń krwionośnych. Fotokoagulacja zapobiega formowaniu się tych ostatnich, zmniejsza też obrzęk plamki żółtej, odpowiedzialnej za ostre widzenie.

Degeneracja siatkówki

Z wiekiem – zwłaszcza u krótkowidzów i osób mających za sobą urazy oczu – rośnie ryzyko pojawienia się zmian zwyrodnieniowych oraz tzw. przedarć i otworów siatkówki. W związku z ich obecnością płyn z ciała szklistego łatwiej przedostaje się pod siatkówkę, unosząc ją i grożąc tym samym odwarstwieniem. Jeśli jeszcze ono nie nastąpiło, można mu zapobiec, sklejając siatkówkę na powrót z podłożem właśnie dzięki fotokoagulacji.

Jaskra

Laseroterapia siatkówki oka to zabieg stosowany także u niektórych pacjentów z jaskrą. Wymienić tu trzeba zwłaszcza dwa jego warianty, a mianowicie trabekuloplastykę oraz irydotomię. Pierwsza polega na zrobieniu laserem mikroskopijnych otworów w beleczkowaniu kąta przesączania. Odbywający się przez nie odpływ cieczy wodnistej obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Cel irydotomii jest podobny, przy czym otwory powstają w tęczówce, co umożliwia przepływ wspomnianej cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej.

Inne schorzenia

Do pozostałych problemów, których rozwiązaniem może okazać się laseroterapia siatkówki, należą m.in. jej niedokrwienie lub niedotlenienie wywołane stanem zapalnym, choroba Coatsa, teleangiektazje okołodołkowe, a także drobne zmiany spojówek i powiek. Sam zabieg trwa zazwyczaj około dziesięciu minut, a po nim pacjent może od razu wrócić do domu. Z uwagi na konieczność zastosowania pogarszających widzenie kropli, które ułatwiają dostęp światła do oka, przez kilka godzin nie powinno się jednak podejmować angażujących wzrok czynności, takich jak choćby prowadzenie auta.

śr. ocena 5 / głosów 4